Published On: 11 Janar, 2016

Bashkë me Gruevskin do të largohen Xhaferri dhe Neziri

Nëse kryeministri Gruevski jep dorëheqje deri më 15 janar, atëherë të mëdha janë gjasat që të ndërrohen edhe disa ministra nga radhët e BDI-së.

Sipas gazetës “Lajm” bashkë me Gruevskin ka gjasa të shkojë edhe zëvendëskryeministri Musa Xhaferri dhe ministri i ekonomisë, Bekim Neziri, pasi që ky i fundit tashmë është shef i shtabit zgjedhor të BDI-së.

Në vend të Xhaferrit përmendet emri i Izet Mexhitit, kryetarit aktual të Çairit, i cili mund të zëvendësojë kuadrin veteran të integristëve. Por përveç Mexhitit, kalkulohen edhe emra të tjerë, ndër të cilët edhe Artan Grubi, Fatmir Besimi ose zëvendësministri i financave, Ardian Xheladini nga Kërçova.

Poashtu burime partiake thonë se diplomatët perëndimorë janë duke kërkuar dorëheqjen e Nezirit, i cili njëkohësisht është edhe shef i shtabit zgjedhor të BDI-së, për shkak se BE tani një kohë të gjatë është duke shprehur vërejtje për shkak të mosndarjes së qartë të pushtetit dhe partive politike gjatë zgjedhjeve.

Sipas gazetës “Lajm”, me largimin e Xhaferit, Ahmeti dëshiron të qetësojë “rrebelët” brenda BDI-së, të cilët ka gjasa të punojnë kundër partisë së tyre në zgjedhje, nëse nuk bëhen reforma.

Nga ana tjetër, marrim vesh se Mexhiti vitin e fundit ka shënuar rënie të rejtingut te banorët e Cairit, për shkak te kaosit urbanistik në këtë komunë, kurse ai ende gëzon rejting solid në nivel republikan. Burimet e gazetës siç thuhet megjithatë paralajmërojnë se këto plane të Ahmetit është vështirë të realizohen për shkak të pozitës së fortë të Musa Xhaferit në parti.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...