Published On: 7 Qershor, 2016

Basha sulmon ambasadoren e BE-së dhe kërcënon: Djegim mandatet nëse…

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, e nisi ditën duke sqaruar deputetët e kësaj partie në lidhje me takimin me kreun e qeverisë, Edi Rama.

“Ne këmbëngulim për një drejtësi të pakapur politikisht. Rama mashtron, pasi diskutimi në 90 përqind të kohës është fokusuar tek vendet e rezervuara,” tha Rama.

Deputeti Eduard Selami e ka pyetur Bashën nëse ky pozicion i PD-së, i çon në përplasje me ndërkombëtarët.

“Ne i kemi sqaruar ndërkombëtarët se jemi për një draft bazuar në rekomandimet e Venecias dhe që mbron drejtësinë nga kapja politike. E kemi sqaruar Viktoria Nuland për këtë qëndrim,” tha Basha.

Por për përfaqësuesit evropianë, Basha duket se ka rezerva.

“Deklaratat e Mogernit është shkruar në Tiranë. Romana Vlahutin është e pozicionuar qartë për një krah politik”.

Duke komentuar mundësinë që ndonjë deputet i opozitës të votojë për draftin që ka konsensusin e mazhorancës, Basha tha: “Kapja nga mazhoranca qoftë edhe një mandati të opozitës, është fundi i parlamentit dhe djegia e gjithë mandateve tona”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...