Published On: 7 Shtator, 2016

Basha rrëfen tensionet me ambasadorët dhe koalicionin me LSI (VIDEO)

Kryetari i opozitës, Lulzim Basha, deklaron se PD për zgjedhjet e vitit 2017 do të krijojë një koalicion të gjerë, pjesë e të cilit mund të jetë edhe Ilir Meta.

Në një intervistë në “Studio e Hapur” të Eni Vasilit në “News 24”, Basha ka sqaruar kushtet që një forcë politike do të ketë për t’iu bashkuar koalicionit opozitar, ku nuk përjashtoi as kreun e LSI-së, Ilir Meta.

Basha ka folur edhe për marrëdhëniet e tij me ambasadorin e SHBA-ve, Donald Lu, dhe hapat që PD do të ndjekë për ligjin e vetingut.

Vetingu u miratua vetëm me votat e maxhorancës, Meta nuk foli më pas asaj dite për konsensus. Mendoni se ju tradhtoi Meta?

Meta s’ka se si ta tradhtojë PD-në. Është aleat i Ramës. E përshëndeta pasi mbajti një qëndrim të arsyeshëm për t’u dhënë shqiptarëve një reformë me bashkëpunimin e të gjitha partive politike. Nuk i bëri një shërbim PD-së, por i bëri një shërbim Shqipërisë. Edhe në këtë moment ka qenë aleat i koalicionit qeverisës.

Do ta çoni vetingun në Kushtetuese?

Pa dyshim që do të ndjekim të gjithë rrugën kushtetuese me çdo ligj, duke filluar me këtë ligj.

E prisnit që Meta të mos kërkonte konsensus?

Është proces legjislativ dhe jo politik. Këta nuk angazhohen në një diskutim të tillë, sepse nuk u bëhet vonë. Opozita ka një qëndrim të qartë, procesi është legjislativ dhe kushtetues. Ishte qëndrim antikushtetues.

A keni lënë ndonjë bisedë të hapur me zotin Meta?

Jo, nuk kam lënë ndonjë bisedë të hapur. Çfarë doni të thoni?

Do të bëni koalicion me Metën?

Koalicioni i PD-së duhet të mbushë dy vlera, që t’i përballet alternativës sonë, të dhënies pushtet qytetarit, përmes rritjes së përgjegjësisë dhe transparencës së partive politike. Të një sërë çështjesh që do të jenë objekt diskutimi. Pyetja është nëse është Meta për krimin dhe korrupsionin? Por ai qeveris me Ramën. Duhet të përmbushë kushtet tona. Duhet të kthejë besim dhe shpresë te qytetarët, por e kanë humbur.

A do bashkëpunoni me Ilir Metën, këtë duan të dinë shqiptarët?

Nuk duan të dinë shqiptarët këtë. Por a kanë shans të qeverisen nga njerëz të përgjegjshëm, si i zgjidhin problemet e tyre, se si t’ua bëjnë jetën më të lehtë dhe jo t’ua vështirësojnë atë. Ata kanë vrarë shpresën e tyre. Dilema jonë është çfarë mund të bëjmë për qytetarët dhe jo për të vjedhur dhe zhvatur qytetarët. Nuk është kjo telenovelë turke. Duhet tejkaluar telenovela turke dhe t’u jepet zgjidhje qytetarëve shqiptarë. Misioni ynë është t’u shërbejmë qytetarëve. Janë lufta kundër krimit dhe korrupsionit. Kush bashkohet me këtë, është i mirëpritur në koalicion me Lulzim Bashën. Nuk kanë rëndësi numrat, por vlerat.

Kanë rëndësi dhe numrat…

Jo nuk kanë rëndësi. Unë po flas për vlerat. Po flas për një qeveri që dhunon qytetarët, i zhvat ata, i rrjep ata. Dhe pyetja e madhe është si mund t’i japim fund kësaj gjendjeje. Nuk është çështje emrash dhe mbiemrash, por çështje vlerash. Kushdo që i bashkohet kësaj, është i mirëpritur te ne. PD dhe Lulzm Basha po ndërton një koalicion vlerash.

Kemi një karikaturë të z. Bujar Kapexhiu që ju jeni duke zgjatur dorën për të marrë njerëz nga e majta…

Bujar Kapexhiu është karikaturist i përmasave globale, por ideja e tij është vazhdim i telenovelave turke. Është fyerje e madhe për shqiptarët t’u thuash që e vetmja mënyrë për të dalë nga situata është që ata që kanë shkaktuar zullumin, të përçahen dhe një pjesë të kalojë këtej e një pjesë të kalojë andej. T’u thuash shqiptarëve që nuk ka shpresë tjetër, mos besoni te politika, pasi politika është e ndryrë, është pazar, është e ndyrë që në burim, kur në fakt nuk është kështu. Burimi është i pastër, por turbullohet rrugës. Jam i bindur që shqiptarët do ta gjejnë forcën për të ndërtuar një jetë më të mirë këtu, siç po ndodh në Dibër.

Pra po i thoni “Jo” Ilir Metës?

Jeni e fiksuar pas Ilir Metës.

Po, por unë dua një përgjigje…

Do të marrësh një përgjigje. Përgjigjja është më e thjeshtë seç e mendon.

Jo, e kuptova. Ishit i qartë, burimi është i pastër, nuk kemi pse ta bëjmë pis me politikën zullumqare të deritanishme.

Ta bëj edhe një herë të qartë: Ajo që kërkon Shqipëria është një koalicion vlerash. Vlera do të thotë të bashkohesh në radhë të parë me programin, me idenë tonë për të fuqizuar qytetarët dhe jo për të fuqizuar thjesht dhe vetëm një parti politike. Për t’u kthyer pushtetin qytetarëve, duke nisur nga reformimi i partive politike. Je dakord me këtë? Ke plotësuar një kusht të parë për të qenë në koalicion me Partinë Demokratike. Kjo vlen për çdo parti politike, duke përfshirë Ilir Metën, meqë e përmende. Së dyti, të mos kesh asnjë lidhje me krimin dhe drogën.

A do të vazhdoni ju të kërkoni një qeveri teknike dhe si do ta arrini këtë, pasi Ilir Meta e tejkaloi këtë?

E kam kërkuar unë dhe i qëndrojmë sërish, sepse Tahiri me Ramën nuk janë dhe nuk do të jenë në gjendje të garantojnë zgjedhje të lira dhe të ndershme. Mospasja e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme do të sjellin pasoja katastrofale jo vetëm për vendin, por edhe për stabilitetin në Shqipëri. Ndaj është një kërkesë e logjikshme e PD-së, që vendit t’i jepet një qeveri teknike që të zbatojë ligjin për dekriminalizimin, të zbatojë elementet thelbësore për një reformë elektorale, duke i dhënë besim të gjitha palëve dhe, pse jo, të nisë Reformën në Drejtësi, kryesisht për krimin elektoral. Ndaj edhe unë, PD-ja, e ka vendosur besimin e saj te çështja e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme. Mosdhunimi i votës është një vlerë që do të bashkojë në një koalicion shumë më të madh sesa ai që kundërshton zgjedhjet e lira dhe të ndershme dhe do të detyrojë me instrumente për të siguruar zgjedhjet e lira dhe të ndershme, siç është qeveria teknike.

Nëse nuk ka qeveri teknike, do të hyni në zgjedhje?

Unë nuk flas me “nëse”. Përgjigjja që dhashë ishte e qartë. Unë besoj se shqiptarët do të bashkohen rreth nevojës për zgjedhje të lira dhe të ndershme. Të majtë e të djathtë që mund të ndahen për çdolloj çështjeje, këtu do të bashkohen.

Ju do të hyni në zgjedhjet e 2017-s?

Ne do të realizojmë koalicionin më të madh politik, por jo vetëm. Çdo shqiptar që ndihet i kërcënuar, do të jetë në krah të opozitës. Unë po flas për gjendje reale. Kemi një Shqipëri të shqetësuar për fëmijët e tyre. Shqiptarët e kuptojnë këtë, ndaj roli i opozitës është që t’i ndërgjegjësojë shqiptarët që kjo nuk është rastësi, por është produkt i kësaj qeverie. Unë kam misionet e mia si opozitë. Nëse bashkohemi me aksionin e opozitës duhet të shpërfillim shantazhet, presionet, ofertat. Çdo qytetar duhet të bashkohet për të siguruar zgjedhje të lira dhe të ndershme. Si do ta bëjmë? Me protesta? Me revolta? Kjo varet nga situata. Por një gjë është e sigurt, nëse zgjedhjet e lira dhe të ndershme nuk lejohen, nuk është çështje thjesht demokracie, por e stabilitetit të vendit.

Çështje stabiliteti…?

Po sigurisht, pse si kujtoni ju?

Po flisni për kryengritje? Përplasje sociale?

Po flas që kjo të zgjidhet përmes një procesi politik. Nëse zgjedhjet nuk arrihen të sigurohen përmes një procesi politik dhe asgjësohen përmes bandave, atëherë nuk e kam thënë unë, por e ka thënë Jon Kerry: Kush nuk lejon ndryshimin paqësor, hap rrugë për ndryshim të dhunshëm.

I keni rikuperuar marrëdhëniet me ambasadorin Donald Lu?

Marrëdhëniet tona janë të shkëlqyera. Ai është një diplomat i shkëlqyer, unë një politikan karriere. Nuk kam pse të amnistohem unë. Jam rivendikuar. Më është dhënë të drejtë. PD-së dhe Lulzim Bashës, dhe gjithë qëndrimeve që kemi mbajtur. Ndaj në kolazhin tuaj mungon deklarata e PPE-së. PD-ja dhe roli i PD-së, në përcaktimin e amendamenteve kushtetuese, ka qenë përcaktues. Kemi marrë vlerësime për këtë. Ndaj, rëndësi ka rezultati. Altoparlanti i qeverisës është altoparlanti i qeverisë. Merkel është Merkel. Kukan është Kukan, zv.sekretarja Nuland është Nuland… Doni të thoni që ambasadori amerikan mendon se Lulzim Basha është pengesa për reformën?

Ka pasur momente të tensionuara?

Ka pasur shumë momente të tensionuara, aq sa juve nuk jua merr dot mendja. Por marrëdhëniet me ambasadorin amerikan janë të shkëlqyera. Kjo është ndarja që bëhet në politikën moderne, që për parimet qëndron fort. Nuk pranova asgjë që nuk do ta pranonit amerikanët. Kjo çoi në një produkt me 140 vota. Atëherë nuk ka vlerë të merresh si arritëm këtu.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...