Published On: 2 Mars, 2016

Basha: Rama i trembur nga “Venecia 2”, prandaj nuk do të bëjë dekriminalizimin

Pasi ka përfunduar mbledhja me dyer të mbyllura e Grupit Parlamentar të PD-së, Kryetari i saj Lulzim Basha ka njoftuar mediat se është marrë vendim që të bllokohet seanca e nesërme parlamentare nëse mazhoranca nuk reflekton ndaj kërkesave të opozitës duke filluar me dorëzimin ligjërisht të deputetit Armando Prenga.

Sipas Bashës, refuzimi i Ramës për të futur në zbatim Ligjin e Dekriminalizimit që përkon me kohën kur Komisioni i Venecias ka sjellë opinionin e dytë për Reformën në drejtësi, “është lojë me të cilën Edi Rama po kërkon t’i shpëtojë reformës në drejtësi, Byrosë së Hetimit – jo nën Saimir Tahirin – po nën Prokurorinë, kërkon t’i shpëtojë një drejtësie të pavarur që ka të paktën 12 shkaqe për ta marrë të pandehur dhe çuar para drejtësisë.”

Megjithatë, vërejti ai, “Rama nuk do të shpëtojë dot nga një drejtësi e reformuar. Venecia ka folur qartë  dhe na ka dhënë të drejtë: herët a vonë Prokuroria Speciale Antikorrupsion do të ketë të bëjë me shkaktarin e kësaj krize të gjithanshme që quhet Edi Rama,” theksoi Basha.

Prononcimi i Kryetarit të PD-së:

“Rama, jo vetëm që nuk nxjerr Armando Prengën nga punimet e parlamentit, por tashmë ka depozituar në Kuvend ku refuzon kalimin e vendimit për zbatimin e ligjit të dekriminalizimit dhe kërkon që ne, në vend të zbatimit të këtij ligji, sipas një vendimi që e përcakton vetë  Ligji I Dekriminalizimit në nenin 6 – nen që thotë se parlamenti duhet të mblidhet për të përcaktuar afatet, formularin e vetëdeklarimit etj.etj. – por tani deklaron se duhet një ligj tjetër të zbatuar Ligjin e Dekriminalizimit.

Ndërkohë që dje, në dhunim të vendimit të Gjykatës Kushtetuese të preçedentit “Kokëdhima”, Këshilli i Rregullores dhe Mandateve përsëri refuzon të çojë në Gjykatën Kushtetuese, Rakip Sulin – përfituesin e qindra mijëra eurove, parave të gjakut, kërbaçit mbi shqiptarët nga banda e OSHEE-së – të cilat ky i merr me lopatë si qera në shkelje të Kushtetutës.

Siç e patë dhe nga ana tjetër, në komisionet hetimore, vazhdon, me një formë apo tjetër,  vazhdon bllokimi i hetimit siç ishte rasti i djeshëm kur refuzimi i ish-ministrit Cani – si personi që ka dijeni për vjedhjen e të dhënave në serverin e Tatimeve –  nuk erdhi, nuk ishte i pranishëm.

Është pra një strategji e Edi Ramës, një strategji për të goitur thelbin e marrëveshjes politike të dhjetorit 2014, që i dha fund bojkotit të opozitës, marrëveshjes politike të arritur me ndihmën e Parlamentit Europian, të popullorëve dhe socialistëve europianë, që ka të bëjë me reforma kyç për vendin, siç është dekriminalizimi, të përshëndetur jo më shumë se dy javë më parë nga Sekretari amerikan i Shtetit në Tiranë.

Pyetja shtrohet: Pse ky provokim dhe pse tani, kur Komisioni i Venecias ka sjellë opinionin e dytë për reformën në drejtësi?

Kjo është një lojë perfide e Edi Ramës, me anë të së cilës ai kërkon t’i shpëtojë një reforme në drejtësi, ai kërkon t’i shpëtojë Byrosë Kombëtare të Hetimit – jo nën Saimir Tahirin – por nën Prokurorinë, ai kërkon t’i shpëtojë një drejtësie të pavarur , sepse e di që një drejtësi e pavarur ka të paktën 12 të njohura publikisht, për ta marrë atë si të pandehur dhe për ta çuar para drejtësisë.

Në Grupin Parlamentar sot kemi diskutuar gjatë për këtë situatë. Dhe pas një diskutimi të gjatë, konstruktiv dhe të hapur, demokrativ, vendimi është bllokimi i seancës së nesërme parlamentare nga Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike nëse mazhoranca nuk reflekton, nëse Edi Rama refuzon të dorëzojë jo vullnetarisht, po ligjërisht Armando Prengën, nëse Edi Rama dhe të tijtë refuzojnë t’ia dorëzojnë Gjykatës Kushtetuese të drejtën që vetë Kushtetuta dhe gjykata e aserton për të gjykuar mbi mandatet e tre deputetëve që kanë përfituar miliona pasuri publike të shqiptarëve, Koço Kokëdhimës, Rakip Sulit dhe Valentina Leskaj.

Nëse Edi Rama refuzon t’i japë fund përpjekjes së tij mjerane për të ndalur të pamundurën, transparencën për çështjet që kemi në hetim parlamentar siç janë ato të Serverit të Tatimeve dhe të emërimeve dhe shkarkimeve në administratë.

Edhe njëherë zgjedhja është e Edi Ramës, por me aktet e sotme Edi Rama e ka bërë zgjedhjen. Kërkon të ndalojë dekriminalizimin. Ai kërkon që milionat e taksave të shqiptarëve të vazhdojnë të përfundojnë në xhepat e  ministrave të korruptuar, deputetëve në kundërshtim me Kushtetutën  dhe ligji të mos veprojë, ai ligji që vepron për atë që lyen fasadën pa leje të mos veprojë kur këta vjedhin milionat e shqiptarëve.

Do të përballet me vendosmërinë tonë nesër në parlament, sikundër i jap fjalën që nuk do të shpëtojë dot nga një drejtësi e reformuar, nga një prokurori e reformuar, nga një kapacitet hetues për korrupsionin në nivele të larta. Venecia ka folur qartë, Venecia na ka dhënë të drejtë, herët a vonë Prokuroria Speciale Antikorrupsion do të ketë të bëjë me shkaktarin e kësaj krize të gjithanshme që quhet Edi Rama,”përfundoi Basha.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...