Published On: 26 Mars, 2016

Basha: Qeveria e ka zhytur vendin në krizë me rritje taksash

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka marrë pjesë sot në 25 vjetorin e krijimit te BSPSH-së, ku ka vlerësuar rolin e Sindikatave të Pavarura për rrëzimin e diktaturës komuniste.

Në fjalën e tij, Basha tha se “Themelimi i Sindikatave të Pavarura të Shqipërisë qëndron në piedestalin e ngjarjeve madhore, duke patur një kontribut të jashtëzakonshëm në përmbysjen e diktaturës komuniste. Veç e veç në fillim e të bashkuara më vonë, BSPSH zbritën si një uragan i fuqishëm dhe u bënë pjesë e ndryshimeve demokratike në vend, një protagoniste e ngjarjeve të mëdha”.

Kryetari i PD-së, Basha, theksoi se “BSPSH qëndron në krye të përpjekjeve për rrëzimin e diktaturës, u bë një zë i shumë shqiptarëve që donin ndryshimin. Lëvizja Studentore, Partia Demokratike e BSPSH janë tri motra të lirisë, sepse jemi të lidhur nga respekti i vlerave të përbashkëta, puna, dinjiteti dhe liria, pasi edhe ne jemi sindikaliste kur luftojmë për këto vlera”.

Partia Demokratike vlerëson BSPSH, tha Basha, duke theksuar se “BSPSH mbron interesat e shqiptarëve, por sërish ajo mbetet e fortë, ndonëse mazhoranca e do atë të minimizuar dhe të zhdukur”. “Qeveria e ka zhytur vendin në krizë me rritje taksash, ndërsa programi ynë është shpëtimi i Shqipërisë, ndaj ne kemi nisur konsultimet për të kalkuluar mundësitë reale për të rritur pagat. Ne do jemi krah BSPSH për të bërë të mundur që të arrijmë mirëqenie për shqiptarët dhe në zgjedhjet e ardhshme do të jemi aletë të vlerave”, tha Basha.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...