Published On: 3 Qershor, 2016

Basha mbështet Aleancën Kuqezi: Jemi kundër martesave gay

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, i ftuar në emisionin “TË PAEKSPOZUARIT”, të gazetarit Ylli Rakipi, deklaroi se është kundër martesave gay.
I pyetur se disa deputetë të PD-së, përfshirë edhe zotin Berisha, kanë deklaruar se nuk do ta votojnë reformën në drejtësi nësë ndryshohet preambula e Kushtetutës për të përfshirë ‘mosdiskriminimin për shkak të orientimit seksual’, ai tha se një gjë e tillë nuk e kushtëzon reformën.
“Ka një pjesë në draftin që është hartuar që ka dalë jashtë mandatit të Kushtetutës, ku përfshihet edhe ky sygjerim, që PD-ja është pozicionuar kundër. S’jemi kundër homoseksualëve, madje kjo parti ka kaluar në Parlament një ligj në vitin 2009 dhe hapi rrugë për heqjen e vizave. Ne kemi qenë kundër martesave dhe kundër adoptimit të fëmijëve” tha Basha.

Më tej siguroi qytetarët “që PD-ja qëndron fortë kundër martesave gay”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...