Published On: 28 Dhjetor, 2015

Basha: Kryehajduti Rama dhe Kusar Gjiknuri nuk mund të shpëtojnë nga mega-afera e CEZ

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka reaguar ndaj kallzimit penal që Ministria e Energjitikës ka depozituar ndaj 3 ish-ministrave, dy ish-zv.ministrave në Qeverinë e PD-së dhe ndaj ish-këshilltares së ish-Kryeministrit, Sali Berisha. “Kryehajduti Rama dhe Kusar Gjiknuri kujtojnë se duke paditur paditësin do ti shpëtojnë gjykimit për mega-aferën CEZ, vjedhjen e shekullit prej 600 milionë Euro”, theksoi Basha në një komunikim për mediat.

Por i vetmi kallzim penal i bërë ndaj ministrit të Energjitikës Damian Gjiknuri, si dhe Avokates së Shtetit, Alma Hicka, është bërë nga Kontrolli i Lartë i Shtetit, të cilët janë paditur

për zgjidhjen e marrëveshjes me mirëkuptim të konfliktit me CEZ a.s.

Duket se me shprehjen “u padit paditësi”, Basha konfirmoi se kallëzimi i kreut të KLSH-së, Bujar Leskaj, ishte në fakt kallëzim penal i Partisë Demokratike. Diçka që deri më sot publikisht Partia Demokratike nuk e ka pranuar për asnjë moment pavarësisht akuzave të mazhorancës.

Ndoshta ky ishte një lapsus nga ana e kreut të PD, ose një paralajmërim se forca kryesore opozitare në vend, mund të padisë në Prokurori ministrin Gjiknuri.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...