Published On: 28 Qershor, 2016

Basha injoron rolin e Lu-së, ambasadori rishfaq çantën e zezë

Une kam qene dhe jam ne komunikim intensiv, edhe keto dite, me faktoret relevante ne Uashington, Bruksel, Berlin, Paris, Rome dhe Londer. Qeverise i kane ardhur mesazhe te qarta qe te harroje shantazhin dhe trafikun e votave, te kerkoje e jape konsensus per nje reforme sipas rekomandimeve te Venecias. Mesazhe te ketilla do te vijojne edhe me fort, edhe me shpesh, edhe me qarte. Sepse kjo eshte e vetmja menyre per nje reforme te qendrueshme ne drejtesi qe i sherben qytetareve dhe jo pushtetit. Kush ka veshe le t’i degjoje.”

Kështu i është përgjigjur Lulzim Basha Donald Lu-së i cili dje e fajësoi për herë të parë hapur kreun e opozitës Lulzim Basha, për dështimin e negociatave shumicë-opozitë për të gjetur konsensusin për reformën në drejtësi.

Duke përmendur Uashingtonin, Basha ka dashur të injorojë apo nënvlerësojë rolin e Lu-së në Tiranë. Nuk është hera e parë në historinë e PD-së, që kjo e fundit përpiqet të krijojë diversjon lidhur me qëndrimet e ambasadorëve amerikanë në Tiranë dhe qëndrimit zyrtar të Uashingtonit. Por edhe Lu, edhe Arvizu përpara tij e kanë theksuar qartë se zëri i tyre është vetëm zëri i qeverisë amerikane dhe i presidentit të SHBA-ve Barack Obama.

Njëkohësisht, kur opozita ka përshkallëzuar qëndrimet anti perëndimore, ambasadori amerikan në Tirane, dhe Keshilltar Ligjor Resident i OPDAT-it, Jon Smibert, kanë shkuar në Kryesinë e Kuvendit sot, ku kanë zhvilluar një takim me Kryetarin e Komisionit të Posaçëm per Reformen ne Drejtesi, Fatmir Xhafa.

Lu caktoi dje 21 korrikun si vijën e kuq kur reforma duhet të miratohjet në Kuvend.

Njëkohësisht në Tiranë pritet të mbërrijë dhe ndihmës-sekretarja e Shtetit amerikan Victoria Nuland.

Çanta e zezë e Simbert shfaqet sa herë që reforma në drejtësi hyn në faza delikate.

Kushedi cili do të ketë qenë plani amerikan kësaj here, në rast se LSI dhe PD e bllokojnë reformën.

Pandeli Majko pak ditë më parë hodhi idenë e referendumit dhe zgjehdjeve të parakohshme.

Rama sot i tha Bashës që t’u drejtohet amerikanëve dhe BE-së nëse ka gjë me reformën.

Diçka po zien në “tavë”…

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...