Published On: 22 Dhjetor, 2015

Basha: As toka e shenjtë e Jeruzalemit nuk i bën dot derman “të sëmurit të Tiranës”

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka reaguar lidhur me vizitën e kreut të qeverisë Rama në Muzeun e Holokaustit në Izrael.

Përmes një postimi në fb, Basha thotë se “as toka e shenjtë e Jeruzalemit nuk i bën dot derman “të sëmurit të Tiranës”

Ai e fton Ramën të imagjinojë se çdo të bënin izraelitët nëse Kryeministri i tyre do të rindërtonte furrat e Aushvicit në zemër të kryeqytetit, sikundër qeveria ka ndërtuar bunkerin në Tiranë.

Basha: As toka e shenjtë e Jeruzalemit nuk i bën dot derman “të sëmurit të Tiranës”, siç e thërrasin mes tyre diplomatët dhe miqtë e huaj. Krahason të pakrahasueshmen. Imagjino se çdo ti bënin izraelitët, apo çdo komb i qytetëruar një Kryeministri që pa pyetur as për ligj, as për plan urban e as për qytetarët e vet, do të guxonte të rindërtonte furrat e Aushvicit në zemër të kryeqytetit. Të jetë kaq idiot e të mos e kuptojë???

Nuk ma merr mendja. Është venerimi që ka për eterit e tij xhelatë e persekutorë.

Kryeministri Rama sëbashku me bashkëshorten e tij vizituan të hënën Muzeun e Holokaustit, eksperiencë të cilën shefi i qeverisë e përshkruan si drithëruese.

Por nga ana tjetër Rama vajton nivelin mizerabël të kuptimit të rëndësisë së të shkuarës në vendin tonë, ku sipas tij verbëria e injorancës ushqen debate e nxit përplasje idiotike kundër muzealizimit të së shkuarës.

Rama: Dje në Muzeun e Holokaustit, një eksperiencë rrëqethëse përballjeje me pamjet, faktet, shifrat e tmerrshme të tragjedisë së popullit hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Çfarë mësimi i paçmuar për çdo individ dhe popull për mënyrën se si duhet të mbajë gjallë kujtesën e vuajtjeve që nuk duhet të përsëriten kurrë! (E pashmangshme të mos vajtosh nivelin mizerabël të kuptimit për rëndësinë e të shkuarës në vendin tonë, ku verbëria e injorancës ushqen debate e nxit përplasje idiotike kundër muzealizimit të së shkuarës… Të shohësh flamurët origjinalë hitleriane dhe vetë kasapin e popullit hebre që shfaqet i gjallë, sot e gjithë ditën përmes ekraneve të Muzeut të Holokaustit, dhe të mendosh se ç’bëjnë të verbërit në mexhelisin e politikës shqiptare kundër shëmbëlltyrës së një bunkeri si hyrje e muzeut të persekutimeve e torturave të Sigurimit të Shtetit, është për të vënë duart në kokë nga trishtimi e zemërimi bashkë!)

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...