Published On: 8 Mars, 2016

Baraliu: Braktisja e Kuvendit nga AAK-ja lajm i keq, ulëset nuk zëvendësohen

Vendet e ulëseve të deputetëve të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), nuk mund të zëvendësohen në rast se ky grup parlamentar vendosë që të bojkotojë Kuvendin, vlerësojnë njohësit e proceseve zgjedhore.
AAK ka paralajmëruar bojkotim të Kuvendit të Kosovës, si mjet proteste e mos reflektimit të Qeverisë ndaj kërkesave të Opozitës.
Ndërkaq, ka pasur raportime se këto vende mund të zëvendësohen nga partitë tjera.
Por, ish-kryetari i KQZ-së Mazllum Baraliu ka thënë se zëvendësi i deputetëve bëhet kur ata japin dorëheqje nga posti i deputetit në mënyrë individuale, ndërsa sipas tij, në rastin e bojkotit, nuk ka zëvendësim të ulëseve, transmeton lajmi.net.
“Dorëheqja e një individi deputetë, sipas Ligjit për Zgjedhje, kërkon të bëjë zëvendësimin nga po ai grup parlamentar, nga po ata deputetë që janë në radhë me numër të votave, por që nuk kanë arritur numrin e duhur në zgjedhje”.
“Tani këtu është fjala për bojkot jo për dorëheqje dhe, në këtë rast, nuk ka zëvendësim dhe, këtu duhet të mendojnë mirë pozita në parlament dhe ky koalicion qeverisës që të reflektojnë sepse kriza po përkeqësohet dhe ata duhet të reflektojnë”, ka thënë Baraliu për lajmi.net.
Mazllum Baraliu
Zyrtarë të AAK-së kanë bërë të ditur se kanë diskutuar mundësinë bojkotit, por që ende nuk kanë vendosur.
Deputetja e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Teuta Haxhiu, ka thënë për “Zërin” se kanë diskutuar edhe një mundësi të tillë, po që ende nuk është vendosur.
“E kemi diskutuar, por vendime ende nuk kemi marrë. Në takimin e së enjtes në mëngjes do të marrim. Është si alternativë, tash të shohim. Kryetari veç e ka dhënë një mesazh dhe me dorëheqjen e kryetarit Haradinaj do të thotë ai është mesazhi si ka shkuar, ne tjerët jemi si të thuash ushtarë pas kryetarit Haradinaj”, ka thënë Haxhiu.
Por, për Baraliun edhe pse bojkotimi i Parlamentit është e drejtë e ç’do subjekti politikë si mjetë i luftës politike për të arritur qëllimet dhe objektivat e tyre, nuk paraqet lajm të mirë, pasi vjen si pasojë e mos reflektimit të pozitës.
“Është një lajm i rëndësishëm, por jo i mirë, për arsye se sigurisht si pasojë e mos reflektimit t vet parlamentit dhe sidomos Qeverisë për të dalë nga problemet që janë grumbulluar dhe për të mos reflektuar lidhur më kërkesa e Opozitës”, ka thënë Baraliu.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Supersuper thotë:

    Ky Baraliu ka thane se kushtetuta autonome e vitit 1974 nen okupim eshte me e mire se kushtetuta e Kosoves se Pavarur……..dmth JQQNNG

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...