Published On: 30 Mars, 2016

Banorët e Pejës: Komisioni jo transparent, s’ka zot që e vendos Demarkacionin njëanshëm

Komisioni ndërkombëtar për Demarkacionin doli me një raport ku u tha se komisioni shtetëror i Kosovës nuk ka gabuar me vënien e vijës kufitare me Malin e Zi, tre ekspertët ndërkombëtar këtë e bazuan nga dokumentet kadastrale të dy vendeve si dhe dokumentet tjera ligjore.

Por ky raport nuk është i befasishëm për Ali Lajçin ish-kryetar i Pejës dhe anëtar i komisionit për demarkacion, ai në emisionin Ora e Fundit të Klan Kosovës nga lidhja direkte ne Pejë tha se komisioni punoi njëanshëm, smorri për bazë argumente kundër si dhe kundërshtia do të vazhdojë.

 “Kemi pasur kontakte dhe nuk ka dalë diçka jashtë asaj atyre kornizave të mendimit tonë, se kjo ka qenë një farso nga Qeveria e Kosovës. Ne kemi ofruar të gjitha argumentet fatkografike, ata nuk kanë ardhur për të parë alternativën tjetër. Ata nuk shkuan në relacionin e dytë kundërshtues të fakteve, ne e pamë se ky komision përfundoi me një logjikë që ishte e ditur dhe e pritur. Ky rast është i papranueshëm, ne e mbajmë qëndrimin tonë, sepse vendin tonë e njohim ne për mrekulli dhe nuk ka zot që i vendos vijat kufitare një anshëm, përderisa faktet janë në anën tonë, “ tha Lajçi, njofton Klan Kosova.

Të njëjtin shqetësim po e ndajnë edhe banorët e Pejës,tre nga shprehën indinjatën për këtë raport dhe thanë se këtë nuk e pranojnë.

“Si komunitet shqetësimin e kemi ngritur që nga 2009 me protesta e reagime, kemi shkuar në Kuvend, kemi shkuar te Adem Grabovci tek Ismet Beqiri, tek Vetëvendosje tek ambasadori i Shqipërisë tek të gjithë për t’i paralajmëruar. Kemi pritur më shumë nga ky komision,” tha Zekaj, njofton Klan Kosova.

Dy të qytetarët tjerë dhanë mendimet dhe argumentet e tyre se pse kjo gjë është e gabuar, ata fajësuan edhe kryeministrin dhe kryetarin e komisionit shtetëror, Murat Mehën se po bëjnë edhe tradhti kombëtare me këto akte.

“Ky komision ka treguar se puna ka qenë jo transparente, ne kemi thënë se ai kufi që ka qenë mes Serbisë dhe Malit të Zi kur ka qenë kufiri i parë të na tregojë si ka qenë, sa ka zgjate, asnjëherë në komision nuk janë sjellë. Ne duhet ta themi se kadastren në Pejë e kanë udhëhequr malazezët, tjetër është kadastra, kurse tjetër është demarkacioni.”

“Ne kemi shkuar edhe tek kryeministri, por nuk na është përgjigjur.  Në fillim e kam parë që Murat Meha e ka njëfarë tradhtie, herët është përgatit për t;i dhënë tokat tona. Nuk është e dhimbshme për Isa Mustafën për t’i dhënë ato toka, ne kemi qenë krejt të burgosur ai e ka kundërshtuar Republikën sa ka qenë pjesë e qeverisë së atëhershme.” Njofton Klan Kosova.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Kapllan Nikqi thotë:

    Komenti im eshte ashtu si thot Ali Lajqi

    Përgjigjiuni
    Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...