Published On: 26 Qershor, 2016

Banorët e fshatrave të Bujanocit, të kërcënuar nga serbët që t’i lëshojnë shtëpitë (Video)

Fshati Suharrën është mbi 30 kilometra larg qytetit të Bujanocit.

Rruga që çon për në këtë fshat të Malësisë, është shumë e vështirë, raporton KTV.

Momentalisht, në këtë pjesë të Malësisë jetojnë vetëm dy familje shqiptare. Madje, edhe këto dy familje janë të rrezikuara nga serbët e Vranjës dhe vazhdimisht kanë presion që t’i lëshojnë shtëpitë e tyre.

Dy muaj më parë, familja Bajrami është sulmuar nga 11 serbë të dehur. Selami Bajrami ka treguar në detaje së çfarë ka ndodhur pasditen e 22 prillit në oborrin e shtëpisë së tij.

Ai ka thënë se kërcënimet janë të vazhdueshme që nga përfundimi i luftës.

Për kërcënimet ka treguar edhe fqinji i vetëm i Selami Bajramit, Reshat Ramadani. Ai ka deklaruar se nuk besojnë në policinë serbe.

Pavarësisht kërcënimeve të vazhdueshme, Selami Bajrami është i vendosur që të mos e lëshojë shtëpinë e tij.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...