Published On: 28 Prill, 2016
Bota |

Ban Ki-moon dënon politikat e vendeve të BE-së për emigracionin

Sekretarit i Përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki-moon, i ka kritikuar politikat për emigracionin në Evropë, duke i quajtur ato “rritshëm kufizuese”.

Gjatë një fjalimi në Parlamentin e Austrisë, Ban tha se politika të tilla janë kundër obligimeve ndërkombëtare të vendeve anëtarë, transmeton Gazeta Express.

Fjalimi i Ban vjen vetëm një ditë pasi deputetët austriakë aprovuan një draft ligj që i kufizon të drejtat e azilit dhe lejon që shumica e kërkesave për azil të refuzohen qysh në kufi.

Bashkimi Evropian, përfshirë dhe Austria, është duke vuajtur në përballje me ardhjen e madhe të emigrantëve, që kryesisht janë refugjatë sirianë.

Më shumë se një milionë njerëz kanë mbërritur në Evropë vetëm vitin e kaluar, duke e shkaktuar krizën më të keqe të refugjatëve në këtë kontinent që nga lufta e dytë botërore, dhe duke krijuar ndarje në BE për atë se si të merren me këtë krizë.

“Jam i shqetësuar se vendet evropiane tani po aprovojnë politika rritshëm kufizuese për emigracionin dhe refugjatët,” Ban tha para deputeteve austriakë.

“Politika të tilla ndikojnë negativisht në obligimet e shteteve anëtare nën ligjet humanitare ndërkombëtare dhe ligjet evropiane,” vazhdoi ai.

Ban nuk përmendi ndonjë vend me emër, por duke ditur vendin ku i bëri këto komente, fjalimi i tij është duke u interpretuar se, të paktën pjesërisht, i adresohet Austrisë.

Draft ligjin i ri në Austri do t’i mundësojë Qeverisë që të deklarojë gjendje emergjente për emigrantët dhe që të mos i pranojë shumicën e azil kërkuesve, përfshirë dhe ata nga Siria.

Po ashtu, draft ligji i ri kufizon kërkesat e suksesshme për statusin e azilit deri në tri vite.

Ministri i Brendshëm austriak, Wolfganga Sobotka, ka thënë se Austria nuk ka pasur zgjidhje tjetër përderisa shumë vende tjera të BE-së dështojnë të kryejnë pjesën e vet për ta kufizuar ardhjen e madhe të emigrantëve.

Legjislacioni, i cili tash shkon në Dhomën e Lartë, është dënuar nga grupet për të drejtat e njeriut, si dhe nga Amnesty International dhe Human Rights Watch.

Për më tepër, Austria ka propozuar vendosjen e një rrethoje 400 metërshe të gjatë në pikëkalimin kufitar kryesor me Italinë, Brenner Pass.

Dosido, vendosja e kësaj rrethoje do të varet edhe nga gatishmëria e Italisë./Gazeta Express/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...