Published On: 27 Dhjetor, 2015

Bajrami: Rektori Zejnullahu s’ka pasur suksese

Ministri i Arsimit, Arsim Bajrami ka thënë se Rektori i UP’së, Ramadan Zejnullahu s’ka pasur suksese në udhëheqjen e universitetit për shkak se është bllokuar puna në këtë institucion.

Ka thënë se Qeveria e Kosovës s’ka ndonjë preferencë për rektor të ri derisa ka bërë thirrje për tërheqjen e disa prej dekanëve aktual nga gara për t’i udhëhequr fakultetet.

Këto komente, Bajrami i ka bërë një intervistë për emisionin “Politikë” në Tribuna Channel.

“Fatkeqësisht rezultatet s’kemi pasur sepse është bllokuar universiteti”, ka thënë Bajrami.

“Shpresoj që në këto zgjedhje të kemi hapësirë për promovimin e një gjeneratë të re. Uroj që shumica e Dekanëve të jenë të rinj”, ka shtuar ai.

“I ftoj disa prej Dekanëve që të tërhiqen nga kjo garë, sidomos Dekanët, që ndoshta, kanë qenë pjesë e këtyre konflikteve, të tërhiqen nga kjo garë dhe t’ju lëshojnë rend njerëzve të rinj”, ka shtuar ai.

Qeveria e Kosovës i ka shpallur zgjedhjet e përgjithshme në Universitet me ligj të vjetër pasi Ligji i ri ende s’është miratuar.

Ende nuk dihet nëse Rektori aktual, Ramadan Zejnullahu do t’i hyjë përsëri garës për të udhëhequr UP’në apo të tërhiqet.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...