Published On: 2 Janar, 2016

Bahtiri thotë se ka projekt për punësimin e 23 punëtorëve shëndetësorë të Mitrovicës

Mjekët e papunë të rajonit të Mitrovicës pritet të marrin kontratat për herë të parë në fillim të vitit 2016.

Ilir Arifi ka bërë shumë mund për të marrë diplomën e mjekut. Por, ka më shumë se 1 vit që ai nuk gjen punë në qytetin e Mitrovicës, edhe pse sektori i shëndetësisë në këtë anë ka mungesë të kuadrit, raporton KTV.

Arifi thotë se një gjendje jo e mirë është krijuar për shkak të ndarjes jokorrekte të specializimeve.

Meqë institucionet përgjegjëse, Ministria e Shëndetësisë dhe SHSKUK’ja, nuk arritën të bëjnë zgjidhje, me arsyen se nuk kanë buxhet, me këtë çështje tash po merret kryetari i Komunës, Agim Bahtiri.

Bahtiri thotë se ka një projekt që pritet ta jetësojë për t’u dalë në ndihmë këtyre mjekëve. Ndërsa kritikon institucionet se për qytetin e tij u bë shumë pak derisa përmendi se kanë ngarkesë edhe për banorët e shpërngulur nga pjesa veriore.

Sipas këtij projekti, pritet që në fillim të vitit, 23 punëtorë shëndetësorë, mjekë të përgjithshëm e stomatologë të sistemohen nëpër institucione shëndetësore të Mitrovicës.

Projekti që pritet të fillojë në janar të vitit të ardhshëm është njëvjeçar, me mundësi që të mund të vazhdohet, ndërsa parashihet që paga mujore e mjekëve të jetë 450 euro, transmeton Koha.net.

Ndryshe, në institucionet shëndetësore të Mitrovicës janë duke u përballur për kohë të gjatë me mungesë të stafit mjekësor për shkak të mungesës së buxhetit.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...