Published On: 29 Janar, 2016

Bahtiri e detyron Jahjagën me i vizitu komunat veriore

Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga e cila është në fund të mandatit të saj, po zhvillon një varg vizitash nëpër komunat e Kosovës. Të mërkurën ajo ka vizituar Vushtrrinë, ku është pritur nga kryetari Bajram Mulaku, si dhe Skenderajn ku është pritur nga nënkryetari Fadil Nura.

Mirëpo, presidentja Jahjaga nuk vizitoi Mitrovicën, i cili është qyteti më specifik në Kosovë dhe qendër rajonale për Vushtrrinë dhe Skenderajn.

Burime të sigurta të portalit Veriu.info bëjnë të ditur se presidentja ka qenë e interesuar të vizitoj komunën e Mitrovicës së jugut, por këtë e ka pamundësuar refuzimi i kryetarit Agim Bahtiri, i cili nuk ka pranuar ta pres në vizitë presidenten e Kosovës, duke refuzuar kërkesën e presidencës për vizitë.

“Kryetari nuk ka pranuar që presidenten Atifete Jahjaga ta pres në vizitë, pasi që ajo nuk po i viziton komunat e veriut të Kosovës. Zyra e presidentes zyrtarisht ka kërkuar që të aranzhohet një vizitë e presidentes me kryetarin Bahtiri në komunë, por kryetari e ka refuzuar. Deri në kohën kur presidentja t’i vizitoj komunat në veri të Kosovës dhe vendbanimet shqiptare përtej Urës së Ibrit, kryetari Agim Bahtiri nuk do ta pranoi presidenten në takim”, ka thënë një burim nga zyra e kryetarit Bahtiri në kushte anonimiteti për Veriu.info.

Veriu.info mëson se qëllimi i këtij kushtëzimi është që me vizitimin e komunave veriore, të dëshmohet se Kosova ka sovranitet edhe në atë pjesë dhe Prishtina zyrtare po kujdeset për banorët shqiptarë që po jetojnë atje në gjendje jo të mirë.

Ndryshe, presidentja Jahjaga e kishte vizituar komunën e Mitrovicës para rreth një viti, më 19 shkurt 2015, për shkak të fluksit të migrimit të qytetarëve për në vendet e BE-së. /Veriu.info/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...