Published On: 9 Korrik, 2016

BACËS AZEM SHKRELIT

Neki Lulaj

(Me rastin e 19 vjetorit të pavdekësisë)

Vargjet nuk mbarojnë kurrë…

Me ty bacëlok

Gjithmonë do ta këndojmë këngën

E pambaruar për Dyl Mehmetin

E do ta ladrojmë vallen e Rugovës

Dasmave e gëzimeve të djemve dhe vajzave

 

Një endërr e re

Trazon pasjetën tënde në Shkrel

Atje ku çurgon një curril jete

Si krojet e Kosovës në qiell

 

Baclok…….!

Pashë fjalën tënde të mençur

Na fal që nuk po i mbajmë frerët e erërave

Se nuk na qenka lehtë të mbahen dizginat

Me pëllëmbët e lakmisë…

 

E sot

Pendimi ynë po bëhet si kocë në fytin e çarë

I madh sa një ortek Rugove-pra

Na lejo te trokasim në mullirin e fjalëve

Se gurratë e Rugovës nuk thahen kurrë…

 

Currili u vjen prej rrënjëve të tokës antike

Atje prej varreve te qafa e Çakorrit

Ku rugovasit mbanin shallin e bardhë

 

Baclok….

Më lejo ta përkëdhelë pishtarin e dritës tënde me duar

Si lokja nipin e fisit shkrelian

Se dashurisë asnjëherë nuk i vjen fundi

 

Pashë vargun tënd të njomë

Ma jep Bacë një dorë dheu të praruar nga varri

Prej nga burojnë muzat dhe mosharresa

E vargjet tua të latuara me hijeshi

T’i bëjmë tela lahute e çiftelie

Që Kullave t’u japim gaz të ri

 

E në sofër sërish bashkë të llafosim

Për Atdhemirin e pavdekshëm

Se në vargun tonë e mbrenda nesh

Ti për çdo ditë jetë po rilind…!

E vargjet për ty nuk mbarojnë kurrë….

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Atjan Shala thotë:

    Azem Shkreli , si panteon i letërsisë ndriçoi natën e gjatë të roberisë,duke mbajtur gjallë qiririn e përjetshëm të artit Poetik,dhe duke sjpërndarë farën hyjnore të poezisë si gjini letrare në Kosovë…Këtë e benë edhe miku i këtyre vargjeve poeti Neki Lulaj, qe çdo herë publikon vlera të mirëfillta të artit….

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...