Published On: 4 Shtator, 2016

Babai i Shën Terezës ishte patriot, bashkëpunëtor i Hasan Prishtinës dhe Bajram Currit: U vra nga agjentët serb

Sot, në ditën e shenjtërimit të saj, Nëna Tereze ishte temë e të gjitha mediave të botës. Në mediat perëndimore – pothuajse në të gjitha ato më të njohurat – u cek se ajo ishte shqiptare nga Kosova. Por, e njëjta nuk vlen për mediat serbe dhe maqedonase.

Në fakt, janë sllavët e Maqedonisë ata që duan ta përvetësojnë bijën shqiptare, e kjo i konvenon edhe propagandës serbe që nuk do që bota ta njoh për shqiptare një prej humanisteve më të mëdha të historisë së njerëzimit. Kështu, sot, krerët e Maqedonisë thanë se shteti i tyre u bë me shenjtore, duke u bërë se kinse nuk e dinë se Shkupi, që është kryeqytet i sotëm i Maqedonisë, në kohën kur ka lindur Agnesë Gonxhe Bojaxhiu – Nëna Tereze (26 gusht 1910), ishte pjesë e Kosovës. Pos kësaj, edhe prindërit e saj vinin nga dy qytete tjera të Kosovës: babai Nikollë nga Prizreni, ndërsa nëna Dranafile nga Gjakova, transmeton Telegrafi.

Pala maqedonase, që mundohet të përvetësojë histori të huaja, duke mos mundur ta mohojë tërësisht lidhjen e saj me shqiptarët, ka tentuar t’ia ngatërrojë origjinën e prindërve, duke e bërë gjysmë-shqiptare.

 Gjithçka nisi nga një shkrim i Aurel Plasarit, më 2003, që ka thotë se Nikollë Bojaxhiu, babai i saj, një burrë i suksesshëm e i pasur, ka qenë arumun, pasi gjoja ka gjetur një dokument që thotë se ai ka qenë përfaqësues i këtij komuniteti në Shkup.

Por, kjo deklaratë që ngatërroi shumë opinionin, bie poshtë nga studiuesi nga Kosova, Albert Ramaj, i cili bazuar në dëshminë e Lalush Lalevskit, përfaqësues i arumunëve ishte një me mbiemër Boiagjiev.

Sidoqoftë, Nëna Tereze vet ka thënë: “Me gjak jam shqiptare”! Dhe, është pikërisht kjo fjali që bëri sërish bujë kudo në botë.

Ajo që nuk dihet shumë, është se Nikollë Bojaxhiu ishte një patriot shqiptar, i cili më 1912 ishte krah luftëtarëve që çliruan Shkupin. Madje, në ditën e shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë, më 28 nëntor 1912, ai kishte mbajte një takim me shumë emra të mëdhenj të kombit, përfshirë Bajram Currin dhe Hasan Prishtinën.

 Nikollë Bojaxhiu vdes i ri, në moshën 45-vjeçare (më 1919). Dyshohet se ishte helmuar nga agjentët serbë, meqë në trojet e okupuara luftonte për të drejtat e popullit të tij. /Telegrafi/
 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  …kurse , njifare Renata , nji shoveniste sllvo-maqedone nga Shkupi,i nxjerre disa berlog-fakte dhe thote se babai i Shene Terezes gjoja na paska qene vllah dhe se preardhja e humanistes shqiptare eshte e duskutueshme…!
  Nji orkester i cakorduar sllav , ne krye me paprikashin Nikolla Grueski i cili disa vite me pare doli me tezen se edhe pushtuesi me i nadh i gjitha kohrave Leka i Madh si e quajm ne shqiptaret, ose Aleksandri i Madh si e quaj gjithe te tjeret na qenka me prardhe maqedonase kurse , kure ka luftuar dhe pushtuar Leka i Madh ( shll.i 3-te para eres sone ) paraardhesit e paprikashit dhe ciganit Grueski as ne Karpate te Rusise nuke kane qene por ndoshta diku ne shkretirat e Mongolise.
  Pastaj na dolen disa ( k)akademik sllavo – maqedon te Putinit dhe na i nxorren disa fakte per preardhjen e Skenderbeut ….e keshtu me radhe , si serbet e malazezet te cilet pike te dobet e kane preardhjen e tyre andaj me cdo kusht mundohen dhe dojne te identifikohen me figura te ndritura shqiptare sepse , as ata vete nuke e dijne se nga erdhen dhe cilet ishin te paret e tyre…
  Mirpo , sot shqiptaret jane ne ekspnzion te fuqishem dhe koha po punon per shqiptaret kurse historia sllave dita dites po demaskohet…dita dites po dalin ne shesh genjeshtrat histografike sllave dhe ne anen tjeter numri i tyre cdo dite e me shume ne Ballkan po zvoglohet per arsye te natalitetit trishtues te ulet te cilit ata spo ia gjejne ilaqin kurse shqiptaret po rriten ..

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...