Published On: 26 Janar, 2016

Azilkërkuesi shqiptar e dorëzon portofolin e gjetur, policia franceze e arreston

Një baba i një familjeje shqiptare e kërkues azili është në arrest shtëpiak që nga java e shkuar bashkë me gruan dhe fëmijët pasi e kishte dorëzuar në komisariatin e policisë një portofol të gjetur.

Apeli për të shqyrtuar ndalimin e dëbimit të tij është mbajtur të martën.

Bëni shërbimin , do të shpërbleheni… ose jo.
Marlind Plasa, shkruan në portalin e revistës franceze L’Express, babai i familjes shqiptare dhe kërkues azili, gjendet në arrest shtëpiak me bashkëshorten dhe tre fëmijët, pasi në javën e shkuar e kishte dorëzuar në xhandarmëri një kuletë që e kishte gjetur.
Kur xhandarët e pyeten se çfarë bënte në Francë dhe pasi u shikuan dokumentet e gjetura, çdo gjë është komplikuar, ka thënë avokati i familjes këtë të martë .
Në fakt, babai ishte liruar pas qëndrimit shtatë orësh në polici edhe pse ai më parë kishte kontaktuar me pronarin e dokumenteve të gjetura.
“Unë tregova për kërkesën time të azilit. Ata, xhandarët, më shoqëruan për në shtëpi për t’i marrë pasaportat e familjes”, ka shpjeguar Marlind Plasa për të përditshmen rajonale, transmeton Koha.net.
Që atëherë, familja e tij që është në rrezik për deportim, e ka bërë një ankesë e cila është shqyrtuat këtë të martë nga Gjykata administrative e Lyonit .
Marlind Plasa dhe bashkëshortja e tij Nadire pohojnë të jenë në rrezik në Shqipëri, pasi i përkasin minoritetit egjiptian , vazhdon avokati .
Që nga ardhja e tyre në Lyon, në shtatorin vitit 2013, familja kishte shkuar nga qyteti në qytet, duke jetuar e gjetur strehë edhe nëpër sheshe e rrugë para se të vinin në Rocles.
Kjo është një komunë të cilën thotë familja, nduk do ta braktisë deri momentin e depërtimit, duke pritur që ankesa për qëndrim do të pranohet.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...