Published On: 25 Janar, 2016

Azilanti shqiptar: Kam dhimbje, dyshoj se më kanë përdhunuar

Një azilant shqiptar ka vendosur të ndajë publikisht historinë e një tmerri që ka kalur në kampin e azilantëve.

Në një letër postuar tek Jeta Osh Qef, ai shkruan:

“Doja të ndaja me ju historinë time.

Jam një djalë 17 vjeç dhe jam me familjen në Gjermani për azil, po bëj gati 4 muaj këtu.

Qëndrojmë në një kamp afër Dortmundit prej dy javesh.

Në ditën e parë kur u bë transferimi jonë, vjen dikush dhe na ndihmon, një burrë sirian rreth 50 vjeç, ai është ngjitur me dhomen tonë (komshi).

Pasi unë di pak anglisht po flisnim pak në lidhje me kampin, se ne ishim të rinj aty, dhe po me shpjegonte disa gjera.

Ai ishte gay, por unë nuk dija gjë, më thërriste gati çdo ditë tek dhoma, rrinim duke folur për shumë gjëra, pasi ky kishte qenë mësues në Siri.

Sa herë që rrinim aty, konsumonim pak alkool, por mbrëmë ishte ferri për mua.

Po pinim vodka, gati dy shishe, sinqerisht nuk po e kontrolloja dot veten dhe fillova ta përqafoj si shok dhe iu ula afër, ai po më fërkonte dhe më erdhi një ndjesi për t’i ndenjë afër.

Pastaj nuk më kujtohet asgjë.

Zgjohem në mëngjes në dhomën time dhe babi më bërtiti se pse kisha pirë alkool, pasi e mori vesh kur ai më kishte sjellë në dhomë.

Nuk po kuptoja asgjë, ndjeja shumë dhimbje për Zotin. Dola dhe e takova për ta pytur çfarë ndodhi dje, më tha veç ‘që je shumë i mirë’.

U bëra pak nevrik, nuk kam asnjë lloj ndjenje për të, po nuk di ç’kam bërë…

Kam nevojë për ndihmë nga një mjek urgjentish nuk di si të veproj, a t’i them familjes apo jo.

Ju lutem postojeni se do me ndihmojnë shumë komentet. Pa fyerje ju lutem”.

Shumica e komentuesve kanë shpërthyer në fyerje dhe tallje, ashtu siç mendohej.

Ndërkohë një vajzë i sugjeron që të kërkojë ndihmë tek një mjek ose psikolog, duke shtuar se mund të ngrejë një padi ndaj sirianit.

“Sa komente injorante e të kota, o shpellare ndihmojeni me ndonje këshille nëse mundeni sepse nuk ka asgje per ta ofenduar, i dashur kërko ndonje psikolog e shko tek ndonjë mjek, do të të ndihmojë shumë, më vjen vertet shumë keq. Zoti e vraftë atë qenie të neveritshme. Ah, direkt denoncoje tani që mundesh, nuk është faji yt, por i atij qenie të shpifur”, shkruan komentuesja.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...