Published On: 25 Janar, 2016

Aziatikët nuk mund t’i mbijetojnë të ftohtit, vdesin 50 persona

Një i ftohtë gjithëpërfshirës në të gjithë Azinë Lindore ka çuar në më shumë se 50 të vdekur në Tajvan dhe ka bllokuar të paktën 60.000 turistë në Korenë e Jugut.

Mediat tajvaneze raportojnë se shkaqet e vdekjeve erdhën nga hipotermi dhe sëmundjet kardiake pas një rënie të papritur të temperaturave gjatë fundjavës.

Ndërkohë bora e madhe detyroi mbylljen e aeroportit në ishullin Korean, dhe si pasojë u anuluan shumë fluturime, transmeton KosovaPress.

I ftohti magjik ka goditur edhe Hong Kongun, Kinën jugore dhe Japoninë.

Shumë prej atyre që kanë vdekur në Tajvan ishin të moshuar që jetojnë në rajonet veriore të tilla si Taipei dhe Taoyuan, si edhe disa që jetojnë në qytetin jugor të Kaohsiung.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...