Published On: 30 Prill, 2016

Azem Syla në mesin e më të votuarve në PDK

Ish-deputeti i PDK-së Azem Syla, i cili  dha dorëheqje para pak ditësh pasi që dyshohej për një sërë keqpërdorimesh,  para rreth dy vitesh kishte marrë 8584 vota për deputet të Kuvendit, raporton GazetaBlic.

Me këtë numër të votave, Syla kishte arritur që t’i lë pas shumë deputetë të tjerë nga Partia Demokratike e Kosovës, përfshirë këtu edhe disa personalitete të njohura të kësaj partie: Nait Hasanin, i cili mori mbi 7000 mijë vota, si dhe ish-deptuetin tjetër të po kësaj partie, Rrustem Mustafën. Ky i fundit nuk pati arritur t’i sigurojë as 7000 vota. Pos këtyre, ai kishte arritur ta mposhtë edhe deputeten Flora Brovina, e cila mori diku mbi 5 mijë vota.

Pasi që Azem Syla po dyshohet për krim të organizuar, tjetërsim të pronave, shpërlarje parash dhe falsifikim të dokumenteve, Gjykata Themelore në Prishtinë, i ka caktuar atij një muaj paraburgim.

 Por vetëm pak pas këtij vendimi, ka reaguar ish-avokati i tij Tomë Gashi, i cili vendimin e Gjykatës e ka cilësuar si të ndikuar politikisht.

“Unë si avokat i tij këtë aktvendim e konsideroj të ndikuar politikisht për shkak se nuk ka pasur asnjë arsye ligjore që të njëjtit t’i caktohet masa më e rëndë e paraparë me ligj, kur efekti i njëjtë ka mund të arrihet me masa më të buta”, ka thënë sot Gashi.
/GazetaBlic/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...