Published On: 27 Prill, 2016

Azem Syla i drejtohet qytetarëve, ja si e arsyeton vetën

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Azem Syla, i cili po kërkohet nga Policia e Kosovës pasi për të është lëshuar fletarrest nën dyshimin për krim të organizuar, ka deklaruar se do të bashkëpunojë me drejtësinë për të dëshmuar pafajësinë e tij.

Ai ka thënë se me shqetësim të thellë e ka marrë lajmin sot për bastisje dhe se nuk ka pasur asnjë fletëthirrje nga organet shtetërore, duke mos qenë në dijeni se është duke u zhvilluar ndonjë hetim ndaj tij.

Syla më tej ka thënë se ka qenë në kontakt me personat që kanë bastisur shtëpinë e tij, duke shprehur gatishmërinë për t’u kthyer në Kosovë. Ai thotë se është plotësisht i pastër.

Kjo është deklarata e plotë e Sylës.

“Të nderuar qytetarë të Republikës së Kosovës!

– Me shqetësim të thellë kam marrë lajmin sot, për bastisjen e shtëpisë sime në orët e hershme të mëngjesit, nga policia e Eulexit dhe policia e Kosovës.

– Njoftoj opinionin e gjerë se unë deri ditën e djeshme kam qenë në Republikën e Kosovës, duke kryer te gjitha aktivitetet e mia publike si deputet i Parlamentit të Republikës së Kosovës.

– Unë nuk kam pasur asnjë fletëthirrje nga organet shtetërore dhe nuk kam qenë në dijeni se ka  qenë duke u zhvilluar ndonjë hetim ndaj meje.

– Prandaj unë qysh dje pasdite kam lëvizur jashtë vendit me një agjendë time personale.

– Vlen të theksohet se sot gjatë bastisjes së shtëpisë sime, unë kam qenë në kontakt përmes telefonit me organet kompetente që kanë marrë pjesë në bastisje, dhe kam shprehur gatishmërinë time për t’u kthyer në Kosovë dhe për të bashkëpunuar me organet e drejtësisë, në çdo kohë kur ata e shohin të nevojshme.

– Unë Azem Syla dua t’i garantoj familjarët e mi, miqtë, bashkëluftëtarët dhe të gjithë qytetaret e Republikës së Kosovës, se asnjë nga pretendimet e ngritura ndaj meje, nuk qëndrojnë, janë të pavërteta, tendencioze dhe qëllimkëqija. Unë absolutisht jam i pastër, dhe kjo pastërti do të dëshmohet shumë shpejt nga organet e drejtësisë.

– Një jetë  të tërë ja kam kushtuar krijimit dhe ndërtimit të shtetit të Republikës së Kosovës, prandaj jam i prirë fuqishëm të besoj në organet e drejtësisë së vendit tim.

Me respekt!

Azem Syla”

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...