Published On: 26 Maj, 2016

Azem Galica, shkëmb i Drenicës

Foto e vitit 1920, Shkodër
Shkruan: Eugen SHEHU

Kur buzët pa dashur shqiptojnë emrin e Drenicës, e ndjen se tok me këtë emër të kumbojnë shungullimat e luftërave të largëta e të reja.Të largëta janë ato të Isa Boletinit,Hasan Budakovës, Azem Bejtës, Shaban Polluzhës, Mehmet Gradicës. Shungullimat e luftërave të reja, ende jehojnë nëpër lugjet e Drenicës. Ato lidhen me emrin e heroit tashmë legjendar Adem Jasharit nga Prekazi. Të plazmuara në kujtesën e kombit tonë,këto luftëra,do të jehojnë nëpërshekuj ngase arma e trimave shqiptarë,shkrepi për lirinë e madhe të krejt trojeve etnike shqiptare. Në gojëdhëna e në këngë, trimat e Drenicës do të udhëtonin ç’prej maleve e grykave,për në shpirtin e madh të popullit të tyre.
Azemi lindi në fshatin Galicë të Drenicës,në dhjetorin e vitit 1889.Fare pak e njohu dashurinë atërore ngase i jati i tij Bejta,bënte pjesë në çetën e komitëve të Galicës dhe i duhej të endej maleve e shpellave,duke kryer luftime me formacionet e rregullta të ushtrisë turke.Por dashuria e ëmës nuk i mungoi askurrë e për më tepër,ajo e brumosi me shenjtërinë e trojeve shqiptare.
Sherife Selaci,e ëma e Azemit,ishte rritur në kullë të gjyshit të vet Kurt Selacit,i cili në krejt malësinë e Shalës së Mitrovicës do të kishte famë si atdhetar i madh dhe tmerr i pushtuesve.Kësisoj Sherifja,do të përpiqej që virtytet më të ralla të prindërve të vet,t’i përcillte tek Azemi i vet me ato sy shkëndije e flokë të zeza.Biri i Galicës,do të rritej me dashurinë e nënës, i rrethuar prej shokëve të cilët e donin për karakterin e papërkulur e shpirtin e madh.Ka qenë 17 vjeç, kur në një muzg të prillit të vitit 1906,disa malësorë suallën në shtëpi të Azemit,trupin e pajetë të babait,Bejtës.Plagët e shumta e bënin gati hyjnor ate trup të bukur që ngjante si një lis ku pat rënë rrufeja.Bejt Galica,i rrethuar tri ditë e tri netë prej forcave të Shemsi Pashës,kishte mbetur i vrarë. Zakoni shqiptar e donte që trimat e rënë në luftë të mos qaheshin.Azemi e përcolli babain e vet për në banesën e fundit,duke u betuar në heshtje.Disa ditë pas kësaj vdekjeje,në Galicë ja msynë forca të mëdha osmane.Ata i drejtohen kullës së Bejt Galicës për ta djegur e rrënuar.Sherifja fton djemt dhe vajzat ta ndjekin pas dhe të ndihmuar prej disa bashkëfshatarëve,bijt e Bejtës mundin të çajnë rrethimin e të ngjiten nëpër shkrepa të Drenicës.Tashmë banesa e tyre,odat e burrave,djepet e fëmijëve,do të ishin përgjithmonë në shoqërin e shqiponjave të maleve të Drenicës.
Pranvera e vitit 1910,do të vinte me një varg kryengritjesh të viseve të Kosovës.Të ngritur për të flakur tutje sundimin osman,ishin mijëra shqiptarë që u endronin me heroizëm të patreguar ne beteja.Në Kaçanik e Carrallevë,pat nisur të shkruheshin faqet e para të një epopeje madhështore,21 vjeçar,Azem Bejt Galica,do të ishte tashmë,në krye të një grushti trimash të Drenicës,në beteja të vazhdueshme me formacionet luftarake të Xhavit Pashës.Ai nderohej e çmohej për shumë arsye por më së pari,për ate trimëri e guxim që rrallëkund e gjeje. Dy vjet më pas në pranverën e vitit 1912,në atë rrjedhë turbulluese të ngjarjeve për krejt trojet shqiptare,Azem Bejta do të njihej e do të lidhej deri në vdekje,me Shoten,vajzën trimëreshë e legjendë të maleve të Drenicës.Prej dashurisë së tyre,e vërteta është se nuk pati trashigimtarë por sidoqoftë,në memorien e kombit ata do të mbesin si dy zogj të pafriguar në qiell të lirisë.Tërë ato ngjarje që rodhën më pas në Drenicën e përgjakur,do të lidheshin padyshim me emrat e Shote dhe Azem Galicës.Ndërsa në qershorin e vitit 1912,kur trimi Azem Bejta merrte pjesë në luftime ndaj garnizonit turk të Mitrovicës,u takua së pari me Isa Boletinin.Plaku ja pat dëgjuar zërin dhe kërkoi që ta takonte. Azemi,me ate bukuri trupore e shpirtërore,me armët rreth belit,shkon të takohet me legjendën tjetër shqiptare dhe dy trimat kuvendojnë gju me gjuj.Prej atij kuvendimi,do të vinte besa e madhe,për të ndihmuar njeri-tjetrin edhe në çastet më të vështira të jetës.Trimat kanë folur ahere shumë pak.Trimat e burrat e Shqipërisë gjithmonë kanë folur pak fjalë,pjesën tjetër të bisedave të tyre, e kanë plotsuar krismat e pushkëve.
Ngritaj e flamurit në Vlorën historike të vitit 1912,është padyshim një akt madhor i rilindjes shqiptare.Ai flamur që rrihte palët në erë lirie,u tregonte monarkive ballkanike dhe Fuqive të Mëdha të Europës se Shqipëria kish burra për të drejtuar,kish prijësa për ta komanduar.Por dihet tashmë me çfar tërbimi,u vërsulën fqinjët tanë rreth kufijve të lashtë arbëror.Në tërbimin e tyre nuk mungoi as propaganda helmuese shovene.Kështu,në skenën e demagogjive ballkanike,u hodh karta e Stara-Serbisë.Ky term,i shpikur së pari më 1827,nisi të përdorej gjerësisht në Beograd me ç’rast donin të përligjeshin krimet në tokat shqiptare.Çetnikët serb,të etur për gjak e masakra,u lëshuan në krejt veriun e Shqipërisë,duke kryer akte dhune të papara në histori.Fshatra të tëra u dogjën,mijëra gra e fëmijë u masakruan ndërsa në Beograd thureshin teza të tilla monstruoze për egërsi të shqiptarëve.Kundër kësaj ploje të paparë u ngritën atdhetarët shqiptarë me pushkë e pendë.Shtypi shqiptar,duke dashur të ndriçojë sa më shumë opinjonin lidhur me këto masakra,botoi mjaft artikuj me karakter informativ,mbi ate se çka po ndodhte në veriun e Shqipërisë.Mandej nuk munguan edhe reagimet e ashpra.“Mbas gjithë poshtërsive të tyre,që historia e ndershme do t’i shënojë si barbarët e këtij shekulli,vallë a asht,që u beson rrenave kaq të pakrypta që gatuhen nën magje të skutave të Beligradit ? Jo!Jo¨Një i ndershëm kurrë,jo!“(Gazeta“Shqypnija e Re“25 shtator 1913)
Në vitet 1913-1914,Azem Galica,së bashku me trimat e tjerë dhe Shoten,u bëjnë ballë sulmeve të njëpasnjëshme të serbëve në mbarë Drenicën.Ata luftojnë tashmë jo vetëm me armë në dorë,por edhe në kuvende burrash ngase duhej lidhur besa që të mos nderrohej feja,siç donin serbët,dhe të mos largoheshin shqiptarët prej trojeve të tyre.Në një prej betejave,të ndodhur një grusht shqiptarësh përballë qindra serbëve,Azemi dhe vëllezërit e tij bien në duart e armikut.Ato dërgohen të lidhur në Mitrovicë prej ku presin dënimin.Por me sa duket makina e dhunës serbe ka menduar t’u bëjë gjygje „model“ vëllezërve Galica duke i transferuar ata prej Mitrovice në thellësi të Sërbisë,në Pozharevac.Trimat e kuptojnë hilen dhe në një natë pa hënë,ashtu duarlidhur,përmes batareve të plumbave,vëllezërit të udhëhequr prej trimërisë së Azemit,kanë kapërcyer muret e larta të fortesës.Pylli i Pozharevacit,ka mundur t’i fshehë trimat me ç’rast pas disa dite raskapitjeje,ata kanë aritur në Radishevë,në fshatin e Shotes.Për më tej,jeta e tyre ka rinisur sërish në valën e ashpër të plumbave.Së bashku më vëllezërit,Seferin dhe Zenelin,Azemi do të jetonte si kaçak në male të Drenicës.Ndërsa në vitin 1915,dy javë pas martesës me Shoten,kulla e sapo ngritur e Azem Galicës,rrethohet nga forca të mëdha të xhandarmërisë serbe.Të bindur se do ti zinin të gjallë trimat,këto forca i afrohen kretësisht afër kullës, e rrethojnë ate dhe sipas zakonit i bëjnë thirrje njerëzve që të dorëzohen.Por trimat e Galicës,e dinë se pas këtyre pritave i pret veçse vdekja.Ata rrëmbejnë armët,zënë frengjitë e ngushta dhe fillojnë betejën për gjallë a vdekje.Pas disa orë luftimesh tepër të rrepta,vriten dy vëllezërit e Azemit.Gjaku i tyre lag,themelet e kullës , athua se ardhmëria e saj e kërkonte këtë flijim !?.Dhe ja, atëherë ndodhi ajo,legjenda.Pushkët e fishekët e djemve të vrarë i muarën Sherifja, e jëma e Azemit dhe Shota,nusja.Ato pushkë nisën të qëllojnë po aq fuqishëm e trimërisht saqë xhandarët serb po binin duke shtuar numrin e të vrarëve.Pas 7 orë luftimesh,në bjeshkë të Galicës,u dëgjua thirrja e fuqishme ;Oheeej! Prite Azem Galicën ! Kjo thirrje do të kthehej në një simbol të pakundërshtueshëm jo vetëm në betejat e mëpasme të Drenicës por krejt trimave të Kosovës.Pas kësaj thirjeje,në ndihmë të Azemit,vërshuan me dhjetra drenicarë trima,me ç’rast bëri që forcat e xhandarëve serb të largoheshin,duke ngarkuar në kuaj,të vrarët e të palgosurit e shumtë.Pas kësaj nënë Sherifja së bashku me Azemin dhe Shoten,bujtin sërish në disa miq të tyre,ndërsa të nesërmen, e rrethuar prej qindra serbëve,kulla e tyre në Galicë digjet për herë të dytë.Me këtë akt dhune e vandalizmi,serbët donin gjithsesi të mposhtnin legjendën që po rritej në Drenicë.Por ata nuk do të mundnin kurrë,ngase ajo legjendë,pat hedhur rrënjë në zemrat e popullit të atyre viseve,ajo ish vaditur me gjakun e pastër të drenicarëve.
Foto e Azem Glicës me çetën e tij fot ;Shkodër 1920

Në vitet e Luftës së Parë Botërore,trevat shqiptare u kthyen në teatër të veprimeve luftarake të austrohungarezëve,serbo-malazezëve dhe bullgarëve.Në zonat e okupuara prej tyre,shqiptarët nisën të ndjejnë tashmë jo vetëm dhunën e egër por edhe vrasjet e plaçkitjet në masë.Bullgarët,të etur në lakmitë e tyre,në vitin 1915-1917 patën okupuar Gjilanin,Prishtinën,Podujevën,Drenicën e Epërme, Ferizajin,Kaçanikun,Rahovecin,Gostivarin,Kërçovën e patën dalë deri në ujërat e liqenit të Ohrit. Çetat e komiteteve të udhëhequr prej Azem Galicës vepronin në këto zona midis dy zjarreve,të bullgarëve dhe austrohungarezëve.Luftimet e këtyre trimave,natyrisht nuk mund të ishin frontale ngase armiku ishte qindra herë më i madh në numër,i organizuar dhe armatosur deri në dhëmbë.
Në marsin e vitit 1917,forca të mëdha bullgare rrethojnë shtëpinë ku kishte vajtur për të bujtur Azem Galica,në fshatin Obrij.Në kullë ishin veç katër-pesë trima dhe Shotë Galica.Sapo u dëgjua thirrja për t’u dorëzuar,nga dritaret e vogla të kullës,nisën të shtënat.Sërish pat filluar beteja.Edhe kjo si gjith të tjerat.Qindra vetë përballë një grushti trimash shqiptarë që jepnin jetën vetëm e vetëm për liri të trojeve arbërore.Disa orë luftimesh të rrepta,nuk e dorëzuan kullën.Por fishekët e trimave po mbaroheshin.“Në këto kushte,Azemi mendoi të bënte një përpjekje për të larguar forcat që kishin hyrë në oborrin e shtëpisë dhe ashtu veproi.Duke shpeshtuar qiejt e duke vikatur ;“Prite Azem galicën“!e në pamundësi të dilte nga dera,Azemi u hodh nga dritarja e katit të dytë të shtëpisë,në obor.Aty u kap fyta-fytës me një bullgar dhe e vrau me revole.Të tjerët kapërcyen gardhin e oborit dhe ikën në panik.Azemi,pasi ja mori të parit armët dhe fishekët,i plagosur rëndë në brinjë,u detyrua të hynte përsëri në shtëpi.Pa dhënë asnjë shenjë se ishte i plagosur,zgjidhi peshqirin që mbante në brez dhe e vuri mbi plagë“.(A.Haxhia „Shota dhe Azem Galica“,faqe 44 ).
Më pas ngase ndiqet jo vetëm prej bullgarëve por edhe prej austrohungarezëve,çeta e vogël e Azem Galicës,detyrohet të ngjitet në lartësitë e fshatit Baje të Drenicës,e cila është si të thuash një kështjellë e vërtetë natyrore.Në ditët e para të vendosjes aty,çetës së Galicës u shtohen edhe trimat e Shaqir Smakës i cili i jep besën e burrit Azemit,për ta ndjekur në çdo betejë.Sidoqoftë edhe këtu,brenda një jave,ata zbulohen nga forcat armike të vendosura për të egzekutuar rebelin e Drenicës.Kështu,në një mëngjes maji të vitit 1917,trimat shqiptarë rrethohen në Baje dhe mbi ta ushtojnë bataret e plumbave.I pari që vritet prej këtyre batareve,është pikërisht Shaqir Smaka i cili ka vrarë më parë komandantin austrohungarez të operacionit.Më pas,lufta shëndrohet në trup me trup dhe kur gjaku gurgullonte tok me krojet e Bajes,në muzg,trupat armike largohen duke lënë rreth 20 ushtarë austriake të vrarë dhe 30 të tjerë të plagosur.Në këtë betejë Azemi plagoset sërish dhe është Shota ajo që e ndihmon në tërheqjen e tij,ja mjekon me kujdes plagët e mara.
Vjeshta e vitit 1918, do të vinte në Kosovë,përmes ngjarjeve të mëdha.Forcat austrohungareze,në tërheqje e sipër,u detyruan të zhvillonin një varg luftimesh me çetën e trimave të Azemit.Thirrja kushtrim ;Prite Azem Galicën,jehoi më pas për muaj me rradhë në Istog,Deçan , Plavë e deri në Podgoricë. Në tetorin e vitit 1918,këta trima u kthyen tashmë në qytetin e lirë të Pejës dhe me nismë të Azemit,në ballkonin e bashkisë së qytetit,ngrihet pas kaq vitesh,flamuri ynë kuq e zi.Banorët e qytetit të Pejës,duke duartrokitur birin e Galicës të hypur në ballkon,nuk rreshtën së përshëndeturi e thirruri këtë emër-simbol të rezistencës së Drenicës e krejt Kosovës martire. Pa kaluar ende dy muaj lirie,në viset e Kosovës,mësyjnë trupa të shumtë të ushtrisë serbe.Në Beograd,tashmë janë thurur plane për pushtim të menjëhershëm të këtyre trojeve me të gjitha mjetet e dhunës dhe armët.Përballë këtij rreziku,trimat tubohen dhe japin besën të luftojnë deri në fund,tashmë ndaj armikut shekullor,serbit.Duke paraparë rrezikun që i kanosej,Komiteti i Kosovës,me seli në qytetin e Shkodrës,dërgon ate ditë një thirrje e cila shpërndahet në çdo vatër të kosovës. Pos të tjerave,në këtë thirrje thuhej ; Vllazën ! Asht tue u afrue dita ma e ngushtë e ma e mbrame që ka për ta caktue fatin e vendlindjes sonë,së dashtunues e të mjerës Kosovë.Një dakikë e bjerun në gjumë,mundet me na kushtue tepër shtrenjtë“.( Arkivi Qendror i shtetit, fondi Komiteti i Kosovës,dosja 45 , dokumenti 461 , letër e datës 22 – 12 – 1918 ).
Trimat e Drenicës,të udhëhequr nga Azemi e Shota,kryejnë tani disa luftime të sukseshme në Prekaz e Gllanasellë.Rreth tyre janë tubuar mjaftë luftëtarë të tjerë të kosovës dhe thirrja se „po vjen“ Azem Galica,ka jehuar plot 7 muaj në vitet 1918-1919.Në verën e vitit 1919,është Radisheva ajo që po kallet në flakë zjarr prej çetnikëve serb.Ngase Azemi u vendos aty,në krye të 60 burrave,me të marë vesh këtë,mbi fshatin Radishevë u lëshuan tri batalione të formacioneve luftarake serbe,me detyrën për ta zënë të gjallë patjetër Azem Galicën.Por edhe këtë rast,në luftimet që zgjatën një javë,forcat serbe lanë dhjetra të vrarë dhe u larguan të tmerruara prej fortunës që mbante emrin Azem Galica.Pas luftimeve në Radishevë,trimin Azem Galica dhe Shoten,i shohim të zgjerojnë lidhjet e tyre duke kërkuar një organizim të ri,të aftë të përballej me makinën e egër ushtarake serbe.Tashmë ata bashkëveprojnë me trimat Sadik Ramën e Gjurgjevikut dhe Ram Alinë. Ngase janë bërë të njohur,në krejt Kosovën,kanë kontaktuar edhe me Hasan Prishtinën e Bajram Currin duke bashkuar kështu trimërinë me mendimin e mençur demokrat.Veçanerisht me këmbënguljen e Hasan Prishtinës,trimi i Galicës,bashkërendon veprimet e çetës së tij me ato të trimave të tjerë,duke inicuar kështu kryengritjen e madhe në krejt Kosovën.Të pamundur për ta shtënë në dorë,edhe pse e patën rrethuar dhjetra herë,të pamundur për ta vrarë prapa krahëve,serbët u përpoqën të luajnë me kartën e fundit.Ata i dërguan lajm Azem Galicës dhe Sadik Ramës së Gjurgjevikut,se nëse ata do të pushonin së ngrituri popullin në kushtrim,do t’u falej jeta,nuk do t’u digjeshin më kullat,madje do të shpërbleheshin prej Pashiçit me disa mijëra napoleona flori.Përgjigjja e trimave me këtë rast dihej.Ata kërkuan largimin e trupave serbe në kufijtë e vitit 1913 sepse ata njihnin veç Shqipninë etnike e asgjë tjetër.
Edhe në vitin 1920,çetat e trimave të Kosovës nuk ndalën hovin e tyre,në rrafsh të veprimeve luftarake ndaj çetnikëve serb.Shtypi shqiptar,duke ndjekur me vëmendje situatat shkruante : „Para dy muajsh janë zhvillue gati ndër të gjitha krahinat e Kosovës luftime të rrepta çetash në mes të shqiptarëve e të ushtrisë serbe.Në Drrenic e në Podgur të Pejës,këto të ndeshuna kanë pas marrë një fytyrë krejt serioze.Altileria serbe muer pjesë dhe ma shumë se dhjetë katunde u rrafshuen… Azem Galica me Ajet Caushin,ndër rrethe të Mitrovicës e të Vuçitërnës,diftuen mrekulli trimnije e dredhie ushtarake me t’mesyeme e kundra t’mesyeme.“(Gazeta „Populli“ 12 maj 1920).
Edhe në vitet 1920-1924,çeta e Azem e Shote Galicës,do të kryente një varg aksionesh jo vetëm në Drenicë,por edhe në Pejë,Vuçitërn,Mitrovicë e rrethina të tyre.Tashmë plagët e shumta në trup,sikur ja patën hequr freskinë fytyrës së Azemit por ajo dritë e magjishme brenda syve ishte kurdoherë e pranishme.Dy-tri herë,në këta katër vjet,rrethimet iu bënë me ushtarakët më të dëgjuar të çetnikëve.Por jeta e tyre shpëtoi mrekullisht,sa prej trimërisë së Azemit,aq edhe të Shotës,sa për trimërinë e bashkëluftëtarëve të tyre,aq edhe për besnikërinë shqiptare.Personaliteti i këtyre trimave arriti mjaft dhe për këtë mjafton të kujtosh vetëm një fakt.Në vjeshtën e vitit 1923,kur Azem Galica,ftoi në Drenicë një kuvend bese,aty erdhën,më tepër se 4000 burra nga krejt Kosova martire.Ata jo vetëm dëgjuan zërin dhe panë fytyrën e kryetrimit por njëherësh,edhe i dhanë besën se do t’i vinin pas,në çdo luftim.Kësisoj për të ardhur në të famshmen betejë të Arbanisë së Vogël,në korrikun e vitit 1924.Për vite e vite me rradhë,në këtë trevë nuk kish mundur të shkele këmbë armiku.Aty kishte shtabin e vet luftarak Azem Galica.Për luftën vendimtare e për t’i vënë flakën Arbanisë së Vogël,qeveria e Beogradit caktoi pos të tjerave Armatën e III me qendër në Shkup dhe gjeneralin e saj kriminel Bozhidar Terziq.Ky i fundit,i njohur si antishqiptar i tërbuar,vendosi të ndërlöidhet me disa reparte të tjera sllave dhe studioi plot një muaj e gjysëm mënyrat e goditjes së madhe.Ai gjeti pikërisht të sulmojë e godase këtë vend,më 13 korrik 1924, ditën e bajramit të vogël.Luftërat në këto ditë të shenjta,tek e mbarmja,pa folur për gjëra të tjera,dëshmojnë për ate se sa serbët,sa të pazotit,e të pandershëm janë në beteja.
E vërteta është se pas formacioneve luftarake të drejtuar nga Terziqi,në goditjen e Arbanis së Vogël,muarrën pjesë edhe edhe disa reparte të kriminelëve çetnike,të ardhur enkas nga Beogradi.Ata u nisën nga disa rrugë kalime duke dashur të jetë sa më e fuqishme goditja e parë.Më shumë se 30 mijë serbo-çetnikë,iu drejtuan vendit të trimave duke derdhur që në agim,vrerë armësh e mortajash.Me predhën e parë,krejt vendi u çua e rroku armët.E vërteta është se trimat u gjendën diçka në befasi,por ata shumë shpejt u organizuan.Thirrjet majëkrahi gjëmuan nga kulla në kullë dhe burrat rrëmbyen armët.Tashmë për krejt shqiptarët e Arbanisë së Vogël,është e qartë se tërheqja mbrapa të serboçetnikëve nuk mund të kish.Ndaj do të duhej të luftohej me vdekjen,në emër të një jete për ardhmërinë e trojeve shqiptare.Gjëmimet e artilerisë u ndjen sidomos të fuqishme,në kullat pranë Galicës,Serboçetnikët nuk dinin me saktësi vendin ku ndodhej Azemi e Shota ndaj lëshuan zjarr e hekur të paparë ndonjëherë atyre anëve.Me ndihmën e disa kolonëve serb,ata mundën të deportonin deri në pozicionet e para të çetës së Azemit.Por burri trim,ka përqafuar luftëtarët,ka ndarë detyrat dhe vetë,anipse i plagosur disa herë,ka zënë rrugën kryesore ku po vinin aradhat çetnike të Bozhidar Terziqit.Dhjetë orë lufte e pandërprerë.Djetra trima të kosovës të rënë në lugjet e Arbërisë së Vogël.Qindra ushtarë të armatosur serbo-çetnike të vrarë e të plagosur mes klithmave e flakëve,Arbëria e Vogël nuk dorëzohet,Azem Galica nuk lidhet. Azemi e Shota përkrah njeri tjetrit luftojnë në një kullë.
Të nesërmen,në ag lufta u ndez sërish e ashpër.tashmë Azemi,duke paraparë se forcat serbo-çetnike ka nisur të rrethojnë vendin,u drejtohet bashkëluftëtarëve të vet që ata të tërhiqen.Por këta nuk pranojnë.Ndërkaq një predhë artilerie e ka plagosur rëndë trimin e Galicës e pas kësaj kanë qenë dy miqtë e tij dhe Shota që e marrin e vendosin në një vig,ja lidhin plagën dhe e çajnë rrethimin.Dikur kur trimat e tjerë të Drenicës martire, e parandjejnë fundin tragjik të prijësit të tyre,është pikërisht Shaban Polluzha që i afron kalin e tij.Por Azemi nuk pranon ngase ai e di që Polluzha do vazhdoje ende në luftë.
Dy trimat së bashku me Shoten,me vigun në krahë,çajnë rrethimin dhe i drejtohen tokës shqiptare,shtetit amë,duke menduar se prehja e mbrame e trimit do të jetë pikërisht aty.Por në vendin e çuajtur Përçevë,zemra e trimit pushon së rahuri.Para se të mbyllte sytë,ai i le amanet Shotës që trupi i tij,të varrosej në shpellën më të thellë ngase serbo-çetnikët do ta kërkonin me ngulm trupin e tij.Ata trembeshin prej Azem Galicës edhe në vdekjen e tij.Ameneti i trimit u plotsua dhe trupi i tij u dergj për vite me radhë në një hon të thellë,në shkëmbejtë e Përçevës.Shota ju lut trimave të tjerë që askush të mos fliste për vdekjen e trimit dhe vetë ajo,luftoi deri në fund,nën thirrjen-kushtrim „Ohej,Prite Azem Galicën!“.Për luftën në Arbërinë e Vogël,folën qarqet e mëdha politike e diplomatike të Evropës.Shtypi i asaj kohe pat shkruar ; „Në luftën dëshprimtare që u ba,u plaguen 150 shqiptarë.Disa nga këta kanë ardhë për shpëtim në Krumë… Sigurisht Azemi nuk dihet se ku ndodhet“. ( Gazeta „ Afrimi „ më 8 gusht 1924 ).
Me emrin e tij në buzë u hodhën në beteja mijëra bij të Kosovës trime.Ata përcuallën brez pas brezi amanetin e prijësit të tyre.Jeta e të cilëve u kthye në legjendë, e gjallë.Kjo legjendë vazhdon ende të jetojë në Drenicë e krejt trojet Etnike Shqiptare.
Bern-Zvicër

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...