Published On: 7 Janar, 2016

Avokati me dy fe

Ai është avokat i njohur. Megjithatë avokatia nuk është pasioni i vetëm i Arianit Kocit. Të drejtat e kafshëve dhe muzika janë dy pasionet e tij të fuqishme.
Por, ka edhe një gjë që avokatin e bënë përfaqësues të denjë të harmonisë ndërfetare tek shqiptarët.

Ai është djali i babait katolik, dhe nënës myslimane.

Dhe ndonëse vetë praktikon fenë katolike është i martuar me stilisten Merita Harxhi Koci që me besim është myslimane.

Sipas avokatit, shqetësuese është se raporti ndërfetar në periudhën e takimit te tyre ishte me i relaksuar se sa tani.

“Në fillim të viteve 90-të raporti ndërfetar ka qenë shumë më i relaksuar”, ka thënë Koci.

Arianiti është djali i prindërve me fe te ndryshme. Ai tregon se Dashuria ishte mbizotruese, megjithatë në shoqëri kishte diskriminime për këtë gjë.

Avokati feston edhe Krishtlindje e edhe Bajram.

Diversiteti i tille fetar sipas tij nuk u pengon as fëmijëve që ata kanë.

“Fëmijët tanë janë mësuar me këtë diversitet”, shpjegon avokati.

Por shpesh u ndodh që në shoqëri të ngacmohen.

“Zakonisht në syneti, gjithmonë hapet tema sepse më thonë ‘Arianit a po hyn edhe ti?’ Ose djalit Artit i thonë. Ai gjithmonë ua kthen: ‘po hy, por duhet babën edhe gjyshin njëherë’”.

Edhe Merita Koci tregon se dikur gjatë lidhjes se tyre kjo është pranuar më lehtë se sa që po pranohet një gjë e tillë tani në Kosovë – kur feja po diskutohet më shumë.

“Tash popullata është më e ngarkuar”, thotë Merita Harxhi – Koci.

Sipas saj, respekti për fe duhet të ekzistojë por jo që ajo të kaloj në proces ekstrem.

Familja Koci janë të bindur se dashuria nuk ka kufi dhe as religjion.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...