Published On: 30 Prill, 2016

Avokati e ndërlidh politikisht vendimin e Gjykatës për paraburgimin e Azem Sylës

Avokati i Azem Sylës, Tomë Gashi e konsideron të ndikuar politikisht, aktvendimin për 30 ditë paraburgim.

“Unë si avokat i tij këtë aktvendim e konsideroj të ndikuar politikisht për shkak se nuk ka pasur asnjë arsye ligjore që të njëjtit t’i caktohet masa më e rëndë e paraparë me ligj, kur efekti i njëjtë ka mund të arrihet me masa më të buta”, ka thënë Gashi.

Ankesa, sipas Gashit, do të paraqitet menjëherë dhe pret që Gjykata e Apelit të jetë më e drejtë në raport me ish-komandantët dhe ushtarët e UÇK-së.

“Unë si avokat i tij këtë aktvendim e konsideroj të ndikuar politikisht për shkak se nuk ka pasur asnjë arsyje ligjore që të njejtit ti caktohet masa më e rëndë e paraparë me ligj, kur efekti i njejtë ka mund të arrihet me masa më të buta. Ankesa do të paraqitet menjëherë dhe presim që Gjykata e Apelit të jetë më e drejt në raport me ish Komandantët dhe Ushtarët e UÇK-së”, ka shtuar ai.

Ndryshe, Gjykata Themelore ka njoftuar se gjyqtari i EULEX-it ka marr vendim një muaj paraburgim për ish deputetin e PDK-së, Azem Syla.

“Këtë pasdite një gjyqtar i EULEX-it mori vendimin për të caktuar masën e paraburgimit prej një muaj, për të pandehurin A .S. Gjyqtari i procedurës paraprake të EULEX-it kishte lëshuar një flet-arrest për të pandehurin më 26 prill 2016. Ai është arrestuar më 29 prill 2016 dhe sjellur para një gjyqtari të EULEX-it për caktimin e paraburgimit. Rastin është duke e ndjekur penalisht Prokuroria Speciale e Kosovës (PSRK).

Të gjitha palët kanë të drejtë ankese”, thuhet në njoftim.

Azem Syla, dyshohet për krim të organizuar lidhur me shitjen e pronave shtetërore. Ai është arrestuar të premten gjatë një aksioni të madh policor.

Ai po dyshohet se ishte udhëheqës i një grupi kriminal që merrej me shpronësimin e tokave dhe shitjen e paligjshme të tyre në periferi të Prishtinës. Është përmendur se dëmi i shkaktuar prej këtij grupi është rreth 30 milionë euro.

Azem Syla, po ashtu, ishte për një kohë numri një i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Prokuroria kishte dështuar të arrestonte Sylën në aksionin e ditës së mërkurë pasi ai ndodhej në Shqipëri. Organi i akuzës kishte lëshuar një njoftim në të cilin thuhej se deputeti i PDK’së ishte prej dhjetë ditës në kërkim të drejtësisë.

Por, Syla, në fillim të javës kishte qenë bashkë me Kryeministrin Mustafa e Kryeparlamentarin Veseli në një tubim publik. Veç kësaj, pjesë e tubimit kanë qenë edhe policë, të cilët sigurojnë udhëheqësit shtetërorë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...