Published On: 19 Prill, 2016

Avni Ajeti i përgjigjet publikisht Xhavit Halitit që e përmendi me iniciale se ka planifikuar ta vriste (Video)

Avni Ajeti i përgjigjet publikisht Xhavit Halitit që e përmendi me iniciale se ka planifikuar ta vriste
Anëtari i PDK-së Xhavit Haliti në emisionin Zona B, kishte përmendur disa njerëz me iniciale që kanë qenë të porositur ta vrisnin.

Në emisioni ai kishte përmendur edhe inicialet A.A, duke thënë se ishte shok i Ilir Konushefcit, që kishte planifikuar ta vriste Halitin.

Mirëpo Avni Ajeti, bashkëluftëtar i Zahir Pajzatit dhe Ilir Konushefcit i është përgjigjur Halitit përmes një postimi në rrjetin social Facebook.

Ajeti ka thënë se Haliti është një mashtrues ordiner që nuk ka marr pjesë në luftën e UÇK-së, por ka penguar atë.
Ajetit shkruan se Haliti është pasuruar në emër të luftës, dhe sipas tij, ai është duke parë ëndrra se ka tentuar ta vriste.

Ky është postimi i plotë i Ajetit në Facebook:
Zona B Xhavit Haliti
22 .12 .2015

Ku thuhet se me vitin 2000 A. A gjoja se paskan deshtë te hakmerren për shokun Ilir Konushevci .
Une A.A e kam dëgjuar me vëmendje intervistën e Xh .Halitit pasi me treguan shumë shoke e njerëz.
Duke e analizuar intervistën më pastaj del se Xh. H me etiketon mua Avni Ajetin sepse ne komunën e Podujevës Ilir Konushefci bashkëluftëtar tjerë me iniciale A.A nuk ka pasur .

Nëse unë A .A i kundërvihem Xh H se nëse vërtetë ka menduar dhe ka bindjen se unë kam tentuar që ta likuidojë ai sheh ëndrra me sy qel dhe ka aq shumë frikë nga ngjarja e Ilir Konushefcit.

Se Xh .H është një mashtrues ordiner i pakrahasueshëm dhe se ka qenë dhe është i lidhur me shërbime sekrete të huaja, ketë e pohon edhe vet dhe ngjarjet e me hershme ne Shqipëri: pengesat gjatë furnizimit me Armatim gjatë kohës se luftës .

Një mashtrues ordiner qe me së paku i ka dhënë luftës , dhe me se shumti i ka marre asaj është vet Xh H.
Me një biografi aq te erret sa qe ka tregtuar edhe me prostitucion, nuk është e çuditshme e qe edhe skenën politike Kosovare e ka be lëmshe të pa zgjidhur .

Dhe këtij ordineri te paskrupullte unë i them se A. A deri me çlirim e kam mbajture pushkën ne dore vetëm kundër shkaut , por qe t’i paske qenë më shka se shkau atëherë se paskam ditur fatkeqësisht.

Shokët e mi të ngushtë kanë qenë komandant e tani heroi e ti sot me thurje e ndërthurje je një palaço qe të urren populli sepse je pasuruar me djersen e tij.

Unë A . A do të vdes me lavdin luftës , ajo lavdi qe me ka formësuar si komandant betejave dhe ashtu do të mbetem, e jo si ti skutave te Tiranes e shtëpive publike te Zvicrës o ti bubrrec i përhershëm para veprave te mia.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. sefedin krasniqi thotë:

  NGA FB

  Miqtë mi lexone së paku këtë poezi, nëse s’keni nerva ta lexoni edhe shkrimin tim… Deshta të shkruaj diçka për Salih Cekajn, por fatkeqësisht, ende pa e shkruar rreshtin e parë ia lexova statusin një kamndanti që e kishte perkujtuar. Më erdhi keq per Saliun dhe i derdha dy lot për te… dhe më vjen keq që bëra, pothuajse, një antishkim!
  Basri Çapriqi
  L I R I A
  asgjë e re s’ndodh dhe do të shkojmë në fund
  në fund të fundit
  liria është një mut i madh
  dhe s’e vlen as jetën ta japësh për të,
  as atë cikrrimë lirie si s’i lodh
  ata hanë hekur me dhëmbë,
  liria është faj i rëndë
  që bartim lidhur në qafë e shpiejmë diku larg
  ku s’dinë as ata që hedhin hapa mamutësh
  liria është një mut i madh të lodhin heronjtë
  dhe kurvat të mbesin në qafë
  ata hanë hekur me dhëmbë
  ato hanë hekur me dhëmbë
  dhe të shtrydhin me fjalime të gjata
  për paqen dhe pastertinë e racës
  ata i lodh paqja ma sjellin lirinë në pjatë
  dhe thikën në tryezë ma marrin frymën
  kur u pëlcet lëvozhga nga qetësia
  Prishtinë, 1996
  ****
  CILA MUZË I KA PËRSHPERITUR NË VESH POETIT?
  Nuk e di për dhe në çfarë rrethanash e ka shkruar Basri Çapriqi këtë poezi as cili ka qenë ai moment i trishtë që e ka shty të bëj krahasime të këtilla tmerruese, por të shkruash një poezi në vitin 1996, e cila plotë 20 vjet më vonë tingëllon më fuqishme se kur është shkruar, vetëm duhet të pyesim cila Muzë duhet t’i ketë pëshpëritur në vesh!? Cila Nimfë kujdestare ia ka ndritur mendjen të bëj një poezi që vret sa herë dëgjon këngë për dëshmorët dhe u mbahen përvjetorët. Kush është ajo dritë vezulluese që i ka ndritur mendjen dhe të bëj këtë poezi ku ajo që është me e shenjta- Liria- të cilësohet në këtë mënyrë dhe ta përshkruaj gjendjen psikologjike, shpirtërore, kulturore po edhe ekonomike (përkundër një ndryshimi kozmetik) të shqiptarëve sot. “Këto janë vargjet më të trishta” do të thoshte George Steiner, kur liria na peshon më rëndë se okupimi shekullor. Jetojmë kohën ku të gjithë “Liri-dhënësit” na kanë mundësuar të lëvizim lirshëm, ta zëmë nëpër Prishtinë, Tiranë apo Shkup a Tetovë, por na kanë pushtuar çdo gjë tjetër. Njerëzit kanë folur gjithmonë vetëmeveti, por tash po flasin vetëmeveti dhe me zë. Ti e shikon dhe mendon që po flet me dikë në iPhone dhe me shikim ia kërkon dëgjueset në vesh, por nuk ia gjen, se nuk i ka. Flet me zë, vetëmeveti!
  Nëse ulesh në tavolinë, pyetja e parë është “A ka ndonjë lëvizje të re nga armiku”? Wow, thua, vallë ende s’ka mbaruar lufta? Jo, lufta ka mbaruar, por lufta për të treguar se dikur ka qenë komandant ( që në fakt s’ka qenë kurrë) dhe kjo shprehje i ka mbetur nga Shtabi vëzhgues…
  Pyetja e dytë, çka do që tregon, edhe nëse i tregon se mbrëmë ke pi tambël zogu, edhe pse zogjtë s’kanë sisa as tëmbël, prapë nuk e impresionon por pason pyetja si prej topi, “ky nuk është lajm”! Wow, thua, sa i cektë që jam? Kompleksohesh pse fola more? Edhe pse bashkëbiseduesin e njeh, edhe pse e di që s’është kërkushi, prapëseprapë mundohet të bind se është qendra e lajmeve, madje mu strumbullari ku merren dhe jepen lajmet, sepse është vetë lajmi! Demek, qendra e inteligjencës! Dhe pyetja e tretë është “Allahile çka te tha ai tipi, ajo tipja për mu? Sidomos nëse është tipe. Dhe ti prapë munohesh t’i tregosh të vërtetën, se s’ka thënë gjë dhe as që i ka rënë mend për ty. Ai prapë ta kthen duke të lënë pa fjalë, “le, le, thuaj e njohim neve (flet gjithqysh në shumës) edhe pse është vetëm një qe flet dhe s’ka askush tjetër rreth tij as ulur në tavolinë.
  Tash puna e kurvave do t ’ishte e tepërt ta analizojmë dhe ta krahasojmë me lirinë e vërtetë. Më në fund, e kemi kuptuar se liria paska mundësi të jetë si kurva që e paguan dhe ik në rrugën tënde. Njerëzit kanë dashur ta kenë lirinë së paku si dashnore për të mos thënë si gruan me te cilën mezi e presin natën për të rënë në shtrat me te.
  Por, ja që ata që e “sollën lirinë” ua prishën edhe imazhin e lirisë dhe lezetin e saj. Ata ua prishën edhe këngët edhe lutjet kushtuar çlirimtarëve duke shkelur mbi gjakun e tyre. E pse jo, sikur mos të ishin këta faqezinj, si do të binin dëshmorë. Vetëm këta, as Zoti jo, ua kanë mundësuar të bien dëshmorë, jo për atdheun dhe lirin e shqiptarëve, por për kurvat e shtabistave komandantë. Oh, sa mirë që s’kam rënë dëshmor dhe këta pizivenga të me vajtojnë me referatet e tyre të mërzitshëm që u vjen era spermë dhe erë droge.
  Të gjitha putanave u kërkoj falje, por poeti Çapriqi i ka fajet, se kurrë nuk do t’i kish përgojuar, madje ato janë shumë më të fisme se këta shtabistat tonë që ende na çajnë çapellën me rrena dhe konspiracione për luftën që s’e bënë kurrë. Këta konspiracionistë që na flasin “sikur janë raca më njerëzore, më e pastër e shqiptarisë” e në të vërtetë janë veçse plehra që historia do t’i shtrydhe fort dhe shkel pamëshirshëm, sepse këta në të vërtetë nuk janë të racës tonë fare!

  Sefedin Krasniqi

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...