Published On: 13 Korrik, 2016

Avllaj ishte një ndër dirigjentët kryesorë të fushatës elektorale të PDK-së

 

Shkruan: Habjon Hasani
Krahas ndihmës së kompanisë amerikane, kreu i PDK-së në Kosovë, Hashim Thaçi është asistuar në zgjedhjet e fundit edhe nga një personazh i shumëpërfolur në Shqipëri, Dritan Avllaj. Biznesmeni i njohur me nofkën “Tan Lepri” ka shërbyer në Kosovë si një ndër njerëzit kryesorë të shtabit elektoral të kreut të PDK-së, Hashim Thaçi. Prania e Avllajt në Kosovë pranë PDK-së është pranuar edhe nga anëtarë të kësaj partie, ndërsa këta të fundit nuk pranuan që të specifikonin rolin e tij në këtë fushatë elektorale.
Nga ana tjetër, anëtarë dhe zyrtarë pranë LDK-së dhe “Vetëvendosjes” thanë për MAPO-n se prania e Avllajt është marrë vesh në Kosovë që prej një muaji, kur nisi fushata elektorale dhe, sipas tyre, Avllaj është një ndër drejtuesit e fushatës për PDK-në dhe një ndër ata pak njerëz, të cilëve Thaçi i ka besuar monitorimin, jo vetëm të fushatës, por edhe të organizimit të njerëzve që dje kanë kontrolluar dhe mbikëqyrur qendrat e votimit. Pak a shumë, roli i Avllajt pranë Thaçit në Prishtinë ka qenë ai i një “eksperti” në çështjet e kontrollit mbi votat, i ngjashëm me pozicionin e Pjerin Ndreut pranë Partisë Socialiste, në zgjedhjet e 28 qershorit 2009. Nga ana tjetër, përfshirja e një personazhi si “Tan Lepri” në procesin zgjedhor është një element më tepër, në imitimin e modelit shqiptar të zgjedhjeve nga politikanët kosovarë. E ndërsa në Tiranë, përfshirja e Avllajt si njeri kyç në shtabin elektoral të Thaçit shkakton habi, në Kosovë duket se njeriu i shumëdiskutuar këtej kufirit, është bërë thuajse familjar, në underground-in e politikës kosovare. “Zoti Avllaj vjen dhe viziton shpesh Kosovën. Në lidhje me përfshirjen e tij në fushatë, ne kemi informacion se ai ka mbërritur këtu që para një muaji, ose më saktë kur nisi fushata elektorale dhe në dijeninë tonë, ai është investuar dhe angazhuar posaçërisht në këtë fushatë për Partinë Demokratike të Kosovës, si një njeri i besuar dhe mik i ngushtë i kryetarit të PDK-së, Hashim Thaçi”, -tha për “MAPO”-n një zyrtar i LDK-së.
Nga ana tjetër, anëtarë të “Vetëvendosjes” se Albin Kurtit njoftuan se kishin prej kohësh dijeni për praninë e zotit Avllaj në Kosovë, por nuk e konsideruan këtë një problem. “Po, ne jemi në dijeni të këtij fakti dhe në dijeninë tonë, Avllaj është një ndër dirigjentët kryesorë të fushatës elektorale të PDK-së dhe një ndër më të besuarit e Hashim Thaçit që i ka ardhur në ndihmë”, -deklaroi nga ana tjetër një burim i rezervuar nga “Vetëvendosja”. Dritan Avllaj u bë një ndër emrat më të përfolur në Shqipëri, kur politika shqiptare u investua dy muaj më parë në një fushatë akuzash dhe kundërakuzash, për një projekt ndërtimi në zonën e Liqenit në Tiranë. Ai u akuzua nga ana e Partisë Demokratike në Shqipëri, si një ndër njerëzit që ndërtonin në Tiranë, falë mbështetjes që i ofronte kreu i Bashkisë së Tiranës, Edi Rama. Por lidhjet e Avllajt me Hashim Thaçin kanë një histori shumë më të hershme se miqësia e përfolur e tij me Edi Ramën. Sipas njerëzve që e kanë njohur nga afër Avllajn, kjo miqësi e ka origjinën që prej fillimit të viteve 2000.

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...