Published On: 20 Maj, 2016

Avioni me 140 pasagjerë, humbi kontaktin në qiellin e Shqipërisë (VIDEO)

Një ngjarje e pabesueshme ka ndodhur mbrëmjen e djeshme, kur një avion me 140 pasagjerë në bord i nisur nga Franca për në Kuvajt kishte humbur kontaktet sapo kishte kaluar Kroacinë. Thirrjet e kullave nga Roma dhe Athina në drejtim të avionit kishin qenë të shumta, por askush nuk ishte përgjigjur.

Menjëherë nga Italia mësohet se ishte kërkuar që kulla shqiptare e Rinasit të kontaktonte me avionin, por askush nuk ishte përgjigjur.

Në këtë kohë mësohet se ishin njoftuar kryeministri i Greqisë Aleksis Tsipras dhe ai italian, Matteo Renzi. Pas kësaj ishte vendosur alarmi edhe në Shqipëri, pasi dyshimet çonin në faktin se avioni mund të ishte rrëmbyer, raporton mapo. 

Aeroporti i Rinasit mësohet se ishte vënë në gatishmëri, bën të ditur kanali televiziv grek Alpha. Për shkak se askush nga avioni nuk përgjigjej, alarmi i kuq ishte ndezur edhe në selinë e NATO-s në Bruksel.

Ishte lënë një linjë e hapur komunikimi, ndërsa Greqia kishte ngritur në fluturim dy avionë F-16, që i ishin vënë pas avionit me 140 pasagjerë.

Pas një ndjekje, avionët i ishin afruar “Boingut” dhe kishin parë se dy pilotët ndodheshin në vendin e tyre. Ata kanë nisur kontaktet me dy pilotët dhe më në fund kanë komunikuar.

Dy pilotët mësohet se kishin qenë në gjumë për shkak të lodhjes, ndërsa avioni ishte duke u drejtuar nga piloti automatik.

Pasi është verifikuar gjithçka, ka rënë dhe alarmi ndërsa avioni ka vazhduar fluturimin e tij për në Kuvajt. E gjithë ngjarja ka ndodhur rreth orës 20:10 të mbrëmjes së djeshme. 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...