Published On: 24 Janar, 2016

Aviatori shqiptar kërkon vend për ta hapur shkollën e pilotimit në Kosovë

  • Dëshira për ta pasur një shkollë të pilotimit edhe në vendlindje, e ka shtyrë Musli Mehmetin nga Pojata e Ferizajt – i cili aktualisht jeton dhe punon në Gjermani – ta sjellë në fshatin e tij të lindjes një aeroplan të tipit sportiv. Ai kështu po synon që ta përmbush ëndrrën e tij fëmijërore për të prekur qiellin e Kosovës.

Dy fluturake të vogla, pajisje të shumta dhe aeroplani i tipit sportiv TUMAKO MXP 140, qëndrojnë në garazhin e tij. Këtij të fundit, për shkak të mungesës së hapësirës, është detyruar që t’ia heq krahët dhe t’i vendos diku tjetër.

“Ëndrra e kamotshme e imja ka qenë që të bëhem pilot. Në fëmijëri, me xhelozi i shikoja aeroplanët se si fluturonin në qiell. Këtë pasion e fuqizoi edhe më shumë koha e shërbimit ushtarak, në Bihaq të Bosnjës, kur shërbeja si aviomekanik. Atëbotë pata dëshirë për t’u regjistruar në akademinë e aviacionit, por i dini rrethanat e asaj”, shpjegon Musliu.

Ai me familje migroi në Gjermani. Për 25 vite punoi për të krijuar standard si parakusht për t’u kthyer në vendlindje.

“Synimi është që këtu ta kemi një shkollë të pilotimit. Fillimisht i kam sjell fluturaket e lehta. Me to fluturoj që dy vite. Aeroplanin e kam sjell në tetor të vitit të kaluar. Po mundohem që të bëjë diçka për vendin tim i cili në fushën e aviacionit është shumë prapa”, thotë Musliu.

Në këtë rrugëtim, Musliun, po e ndihmojnë familjarët dhe rrethi.

“Nuk jam i kënaqur me sjelljet e institucioneve, ngase investimi kalon në mbi 100 mijë euro. Ka mundur që kjo shumë të ishte më e vogël, nëse nuk do të llogaritej dogana. Ajo që e mban gjallë vullnetin është fakti se institucionet kanë filluar ta kuptojnë rëndësinë e këtij projekti”, shprehet Musliu.

Klubi i Aeronautikës, “Kastrioti” nga Ferizaj, e ka pritur mirë këtë iniciativë.

” Kam licencë të pilotimit dhe të fluturakes. Ideja është që ta hapim një shkollë të pilotimit për kandidatët e rinj. Interesimi është i madh”, shpjegon Musliu.

Në këtë aspekt nevojat janë të shumta, por ajo që i duhet këtij sporti është hapësira për ta pasur një pistë me standarde dhe një hangar për vendosjen e fluturakes. Këtë kërkesë Musliu ia kishte drejtuar institucioneve lokale të Ferizajt.

“Presim që Komuna ta ndajë një parcelë për ngritjen e një piste. Unë e kam një pistë private, ku e zhvilloj aktivitetin, por kjo nuk mjafton”, ka thënë ai. /KP/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...