Published On: 15 Gusht, 2016

Avdyli : Kosova vlon, akademikët vazhdojnë gjumin

Kryetari i Lidhjes Demokratike në Prizren, Haxhi Avdyli, ka kritikuar ashpër Akademin e Shkencës dhe Artave në Kosovë, transmeton Gazeta Blic.

Avdyli në këtë reagim të cilin e ka postuar në rrjetin social “facebook”, ka thënë se edhe pse kjo akademi ka kushte e ambient modern, gjatë tërë vitit të vetmin aktivitet shkencor të prezantuar kanë një tryezë.

Më tutje ai ka vazhduar duke thënë se niveli i arsimit po bie ata po heshtin sepse po frikësohen për rehatinë e tyre.

Më poshtë mund ta lexoni edhe reagimin e tij të plotë:

“Në kohën kur Kosova vlon, akademikët vazhdojnë gjumin.

Akademia e Shkencës dhe Arteve e Kosovës ( ASHAK) me mbi katër dekada aktivitet, me ambiente moderne , me paga mijëra eurosh , gjatë tërë vitit të vetmin aktivitet shkencor të prezantuar edhe ëebfaqen e tyre ( ëëë.ashak.org ) kanë organizimin e një tryeze. Derisa të tilla tryeza kemi çdo ditë organizuara nga shoqatat joqeveritare, populli dhe shteti i Kosovës po pret diçka më shumë nga ata.

Derisa Kosova po rrezikohet nga ekstremizmit politik e fetar, derisa Kosova ende edhe më tutje quhet djep i Serbizmit dhe shtetit Serb, derisa disa tjerë thonë që Kosova para 500 vitesh ka pasur vetëm 1% shqiptarë, akademikët nuk shihen askund, as në media së paku.

Derisa niveli arsimit po bie, e bordet e UP-së e Fakultetet po mbushet me njerëz të padijshëm nga klientela e politikanëve , ata po heshtin sepse po frikësohen për rehatinë e tyre.

Derisa Kosova tërë vitin po vlon nga zhvillimet politike herë herë të dhunshme, e tema demarkacionit e asociacionit u bënë kryetema e ditës , në vend që ata te quajturit Akademikë të udhëzonin politikën por edhe shtetin në tërësi në udhën e fakteve shkencore për këto çështje, ata kanë vendosur ta vazhdojnë gjumin e thellë që i ka kapluar nga luksi , nga disa paga të majme që i marrin si nga Fakultetet dhe Akademia.

Kosova historikisht edhe në kohët më të vështira ka pasur mendje të ndritura që kanë udhëzuar vendin , kanë krijuar strategji afatgjate, janë ballafaquar me fakte shkencore me akademikët famēkeq Serb dhe kanë bashkëjetuar me fatin e Kosovës.

Sot ku janë akademikët?

A kemi akademik të mirëfilltë?

Pa hyrë në hak të disa emrave që meritojnë të ulen ne piedestalin e Shkencës dhe Arteve të Kosovës, ka emra aty që as normën për profesor të shkollës mesme nuk do arrinin.

Por si duket edhe akademikët po u krijojshin me telefonata se ky është i yni e ai s’është , duke lënë jashtë njerzë që ndoshta do meritonin ato benefite.

Prandaj për fund , të nderuar Akademikë zgjohuni , dilni nga zyrat ne diell, flitni së paku nëse keni diçka për të thënë. Kosova ka dhënë dhe po jep shumë për ju çdo muaj , ndihmona edhe ju pak Kosovën.

Kthejani pak borxhin kësaj Kosove të ndrydhur nga tëra anët . Ose keni për tu mbajtur mend si gllabërues të padijshëm e asgjë më shumë”, tha Avdyli.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. fery thotë:

    Si duket edhe akademiket e kane kuptuar , sipas asaj fjale popullore se : ” sa me budalla te jete katunari , kompirat me te mdhej do ti dalin..”
    Akademiket , ose Akademia e jone e Kosoves ( pse jo edhe e Shqiperise ), e cila duhej te ishte edhe llokomotiva e shtetit qe i terheq gjithe vagonat e rende , eshte ngulfate nga politika ose , Akademia e ka shite lekuren e saje andaj tashe , Ajo ka per detyre vetem te heshte sepse , per te heshtur edhe paguhet …gjithnji sipas asaje logjike , ta djegim nji shpi , ta pjekim nji buke , i nderuar z. Avdyli…!

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...