Published On: 31 Maj, 2016

Autobusi në flakë, ja kush ishte besimtarja që humbi jetën, ish-mësuese dhe grua e një shkrimtari (FOTO)

Violeta Gjika, 65-vjeçare, është e vetmja që humbi jetën më 27 maj kur autobusi me të cilin ajo udhëtonte me 30 besimtarë ortodoksë u përfshi nga flakët në Krujë, ndërsa 11 gra të tjera dhe shoferi mbetën të plagosur.

65-vjeçarja ishte nga Selenica e Vlorës. Ajo ishte bashkëshortja e mësuesit dhe shkrimtarit Remzi Gjika, nënë e dy fëmijëve, tashmë të martuar, me banim njëri në Greqi dhe tjetri në Belgjikë.

Edhe 65-­vjeçarja, sipas tyre, ka punuar gjithë jetën e saj si mësuese dhe ka punuar në disa shkolla të Vlorës. Lajmi tragjik ka shokuar mjaft të afërm, por edhe banorë të Vlorës që e mbajnë mend atë si ish­mësuesen e tyre. Prej pak vitesh, dy të moshuarit jetonin të vetëm në banesën e tyre.

“Violeta ishte besimtare dhe shkonte në mënyrë të rregullt në Kishë. Kishte shkuar disa herë në ekskursione të ndryshme të organizuara nga Kisha. Ne nuk mund t’ia vëmë fajin askujt për shkakun e tragjedisë, atë ia kemi lënë drejtësisë. Njeriu ynë më i shtrenjtë nuk na kthehet më. Ajo gjeti vdekjen në mënyrë kaq tragjike dhe kjo është shumë tronditëse për ne”, shprehen të afërm të saj për Panorama.

30 besimtarë ortodoksë, mes të cilëve tre priftërinj, ishin nisur mëngjesin e 27 majit nga Vlora nën organizimin e Kishës së “Shën Theodhorit” në një udhëtim për të vizituar disa nga vendet e shenjta më të veçanta në vend. Ata kishin ndaluar në manastirin e Shën Vlashit pranë Durrësit, do të ndalonim për një pushim në Krujë e më tej udhëtimi i tyre ishte planifikuar për Shkodër dhe Ulqin.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...