Published On: 3 Shkurt, 2016

Autizmi ndoshta pasojë e infeksionit viral gjatë shtatzanisë

  • Një studimi ri, i botuar në revistën “Science” demonstron një lidhje midis reagimit të sistemit imunitar të nënës ndaj një infeksioni viral dhe paraqitjes së tipareve të ngjashme me autizmin te pasardhësit e minjve. Përkundër asaj se për herë të parë u përshkrua në vitin 1943, spektri i çrregullimeve të autizmit mbetet shumë misterioz.

Një studim i ri, duke analizuar më mirë reagimin e sistemit imunitar, ka identifikuar një nën-seksion të qelizave imunitare, të cilat duket se shkaktojnë sjellje të caktuara, që lidhen me autizëm, transmeton gazeta Kosova Sot Online.

Dr. Dan Littman dhe ekipi i tij i kërkuesve shkencor nga Qendra mjekësore në Masaçusets, janë përqendruar te një reagim i veçantë imunitar që ka të bëjë me infeksionin me viruse. Dr. Littman thotë se ky është studimi i parë që identifikon një popullatë të veçantë të qelizave imunitare, të cilat mund të kenë rol direkt në shkaktimin e sjelljeve, që lidhen me autizmin.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...