Published On: 14 Prill, 2016

Autizmi, De Niro e lidh me vaksinën e fruthit: Djali im ndryshoi brenda natës

Dhjetëra prindër në Shqipëri po refuzojnë vaksinën e fruth-rubeolës për fëmijët e tyre 1-vjeçare.

Kështu raportonte Vizion Plus.

Debatet në mbarë botën se ajo stimulon autizmin, po shkaktojnë frikë edhe tek familjet e reja shqiptare.

Në vendin tonë, Tirana mban rekord sa i përket refuzimeve të vaksinës së fruthit.

Në qendrat shëndetësore, mjekët tregojnë se është rritur numri i prindërve që kundërshtojnë kryerjen e këtij injeksioni.

Por specialistë të Institutit të Shëndetit Publik, sqarojnë se pasojat tek të pavaksinuarit janë fatale deri në humbje jete.

Por dy është një debat që bëhet në mbarë botën.

Ditët e fundit, aktori i njohur, Robert De Niro, deklaroi se do të tërheqë nga festivali i Tribeca-s një film kontrovers për këtë vaksinë.

De Niro, që ka themeluar këtë festival të filmit, deklaroi se filmi i doktorit britanik, Andrew Wakefield, “Vaxxed” nuk i kontribuon diskutimeve për lidhjen mes vaksinës dhe autizmit.

Wakefield ka kryer një studim, ku pretendon se ka një lidhje mes vaksinave dhe shtimit të rasteve të autizmit.

Por pretendimet e tij nuk janë mbështetur në asnjë rast nga komuniteti shkencor.

Megjithatë ekziston një teori konspirative, e cila thekson se kompanitë e mëdha farmaceutike po e mbajnë të fshehtë këtë lidhje.

Të mërkurën, De Niro, ka folur për vendimin e tij për të hequr filmin nga festivali.

Aktori i njohur, që ka vetë një fëmijë autik, tha se i vjen keq për vendimin që ka marrë.

“Unë thjesht doja që njerëzit të shohin filmin dhe të vendosin vetë,” tha 72-vjeçari gjatë një interviste.

“Le të gjejmë të vërtetën. Thjesht të gjejmë të vërtetën”.

Aktori ka një djalë 18-vjeçar me autizëm.

“Ka shumë gjëra që nuk janë thënë. Por askush nuk do të flasë për këtë”.

“Unë nuk jam kundër vaksinave, por jam pro vaksinave të sigurta”.

“Ka shumë debat për këtë çështje. Kjo për shkak se ka shumë njerëz që thonë se fëmija e tyre ka ndryshuar brenda natës pas vaksinës”.

“Gruaja ime më thotë se kështu ka ndodhur edhe me djalin tim. Unë nuk e mbaj mend, por fëmija im është autik”.

“Unë, si prind i një fëmije me autizëm jam i shqetësuar dhe dua të di të vërtetën”.

Aktori është i martuar me Grace Hightower.

Parents: Robert De Niro and his wife Grace (pictured together) are the parents of an autistic childSpoke out: Robert De Niro issued a statement on Friday defending the decision to screen the controversial anti-vaccine documentary Vaxxed at the Tribeca Film Festival, that he co-founded. He reversed it the following daySafe: Those who have been vaccinated against the measles vaccine should feel safe visiting Disney and crowded places and likely won't be infected with the disease

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...