Published On: 29 Dhjetor, 2015

Austria nuk ka aplikuar për kodin telefonik të Kosovës

Dështon zbatimi i Planit të veprimit për marrëveshjen e telekomunikacionit, shkruan sot Koha Ditore.

Gjatë verës Prishtina e Beogradi ishin dakorduar që më 15 nëntor Austria të aplikonte në ITU për kodin 383, që duhej t’i takonte Kosovës.
Aplikimi nuk ka ndodhur. Pengesë është bërë Serbia, nëpërmjet regjistrimit të kompanisë së saj telefonike në Kosovë.
Plani ka paraparë edhe datën e 15 janarit të vitit 2016, në të cilën ITU-ja duhej ta ndante kodin, por edhe kjo datë është shtyrë. Tash, ITU-ja nuk pranon as të komunikojë me autoritetet kosovare.
Në BE dhe as në Ambasadën austriake nuk kanë folur për zvarritjen e këtij procesi, e në Qeveri kanë thënë të kenë marrë garanci nga Brukseli se vonesa të mëtejshme nuk do të ketë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...