Published On: 9 Shkurt, 2016

Austria nis një fushatë për të sjellë Kosovën dhe Shqipërinë më afër BE-së

Austria ka njoftuar fillimin e një fushate që synon të sjellë vendet e Ballkanit Perëndimor më afër Bashkimit Evropian, përfshirë këtu edhe Kosovën dhe Shqipërinë.

Ministri i Jashtëm austriak, Sebastian Kurz ka nisur një turne vizitash në gjashtë vendet e Ballkanit. Në fillim të agjendës së tij, Kurz tha se agjenda e bisedimeve do të përqëndrohet në sjelljen e vendeve të rajonit më pranë BE-së dhe në përpjekjet për zgjidhjen e krizës së refugjatëve në kufirin midis Greqisë dhe Maqedonisë, transmeton lajmi.net.
Sa i përket afrimit të vendeve të Ballkanit me BE-në, Kurz ka thënë se duhet të ketë mbështetje të qartë për hapat e këtyre vendeve në aspektin e reformave të kërkuara.
Nga ana tjetër, Kurz ka paralajmëruar edhe takime të shumta me ndërmarrjet e Austrisë në rajon, për të hapur vende pune në Austri. Punësimet nga rajoni, në një kohë kur vala e refugjatëve nga jashtë kontinentit po kalon masat, është duke u parë si një skenar i cili duhet zbatur nga autoritetet evropiane.
Për këtë, ministri i Jashtëm austriak thotë se qëllimi nuk është që të presim se çfarë Greqia është duke bërë, por për të gjetur një zgjidhje me Shkupin për të ndaluar valën e refugjatëve në kufirin midis Greqisë dhe Maqedonisë.
“Megjithatë, kjo nuk na pengon për të aplikuar masat tona kombëtare në kufi”, ka thënë Kurz.

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. malsor gashi thotë:

  gjithmon austria ka qen kundër shqiptarëve edhe ne koh re luftës ne kosov kan majt krahun e serbëve jam shum njerëz primitiv edhe nazist te medhaj

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(3)
 2. Basri thotë:

  Shqiptaret kanë një miqësi tradicionale me shtetin Austriak. Në aspektin kulturor ,shkencor dhe dilomatik. Respekt pafudësije.Kemi një shprese se turneu i Sebastin Kurz, ministër i punëve të jashtme të Austrisë, do t’iu jepë kajen e duhur disa çështjeve, të cilat Ssrbia me përkrahsit e vetë po i pengon duke pretenduar të krijoj destabilizim në BALLKANIN PEREDIMOR.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(8) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...