Published On: 17 Janar, 2016
Bota |

Austria e kthen kufirin!

Kancelari austriak, Werner Faymann, ka njoftuar se shteti i tij do të pezullojë përkohësisht marrëveshjen për lëvizje të lirë “Schengen” dhe do të filloj zbatimin e kontrolleve strikte kufitare.

Sipas tij, menjëherë do të fillojnë kontrollet e dokumenteve të identifikimit në kufijtë austriak.
Nëse BE-ja dështon të krijojë siguri për kufijtë e saj të jashtëm, e vë Schengenin në pikëpyetje. Kështu çdo shtet i BE-së do të detyrohet të kontrollojë kufijtë e vet”, ka theksuar ai.

Ky vendim, sipas tij, vjen si pasojë e krizës me refugjatë dhe pamundësisë për të kontrolluar lëvizjen e tyre brenda zonës “Schengen”.

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...