Published On: 23 Korrik, 2016
Bota |

Atentati në Mynih/ Sulmuesit ju gjetën 300 fishekë të fshehur në çantë

Tronditet Gjermania! Zyratrisht janë konfirmuar 9 viktima, tre prej të cilëve shqiptarë. Ata janë identifikuar si Sabina Sulaj, Armela Segashi dhe Dijamant Zabergja.

Autori i sulmit sipas raportimeve policore është vetëvrarë. Ai është një 18­vjeçar iraniano-­gjerman.

ORË PAS ORE: Ora 19:55

Policia gjermane ka bërë të ditur se viktimat e masakrës në Mynih ishin të moshës, 14 (3), 15 (2), 17, 19, 20 dhe 45 vjeç. Tre persona mes viktimave ishin të së njëjtën familje.

Ora 17:10

Hetuesit gjermanë kanë zbuluar se agresori i ngjarjes në Mynih ku mbetën të vrarë 9 persona ishte i fiksuar pas vrasjeve masive dhe madje kishte dhe një foto të Andres Breivik dhe profilin e tij në WhatsApp. 18-­vjeçari që sipas policisë përshkruhet si “i çmendur”, mund ta ketë planifikuar sulmin e tij me rastin e 5­-vjetorit të masakrës së norvegjezit, thonë prokurorët.

Ora 16:00

Agresori i ngjarjes në Myhin ku pati 9 të vdekur pati një debat të ashpër me një banor të zonës ku ndodhi ngjarja pranë qendrës tregtare “Olimpia”. Ali Sonboly, 18 vjeç, pati një sherr verbal me Thomas Salbey, 57 vjeç. Debati i tyre mund të dëgjohet dhe në videot e publikuara në rrjetet sociale.

Ora 15:00

Në një konferencë për mediat, kancelarja gjermane Angela Merkel,duke ndarë dhimbjen me familjet e viktimave dhe të lënduarve premtoi hetime deri në fund. “Ne do te arrijmë të kuptojmë çfarë e shkaktoi dhe do të bëjmë gjithçka për të garantuar lirinë dhe sigurinë në gjithë Gjermaninë’.

Ora 14:55

Dyshohet se autori i sulmit në Mynih kishte planifikuar masakër edhe më të madhe. Kjo, pasi policia ka njoftuar se në çantën e tij u gjetën së paku 300 fishekë.

Ora 14: 39

Policia njofton se viktimat janë tre 14­ vjeçare, dy 15­ vjeçare, një 17, 19, 20 dhe 45 vjecar. Në mesin e viktimave janë tre gra. “Viktimat janë të gjitha nga Mynihu dhe zonës përreth”­ thote policia, qe ka konfirmuar vdekjen e tre shtetasve te Kosoves.

Ora 13:50

Sulmi i realizuar nga Anders Breivik para saktësisht pesë vjetësh në Norvegji, mund ta ketë frymëzuar sulmin e mbrëmjes së 22 korrikut në Mynih të Gjermanisë, vlerëson policia gjermane. “Breivik mund ta ketë luajtur ndonjë rol”, ka thënë gjatë konferencës me gazetarë në Mynih, shefi i policisë së këtij qyteti, Hubertus Andrae. Ai ka shtuar se në dhomën ku ka jetuar autori i sulmit, janë gjetur materiale për sulme masive me armë.

Ora 12:18

Berlini zyrtar ka konfirmuar se autori i sulmit në Mynih nuk ka asnjë lidhje me ISIS, apo organizime të tjera. “Autori është i fiksuar pas të shtënave” ka thënë zyrtarisht policia federale.

Ora 11: 30

Policia konfirmon zyrtarisht se 18-­vjeçari, autori i sulmit në Mynih ka vrarë veten. “Plumbi i gjetur në kokën e tij nuk eshte e policise”­ thotë zyrtarisht policia.

Ora 11:10:

Mbyllet autopsia e trupit të autorit, që mbeti gjithashtu viktimë në Mynih.

Ora: 10:00

Dëshmitari Luan Zeqiri, citohet nga BBC se ishte në qendrën tregtare kur nisën të shtënat dhe se kishte shumë të bërtitura. Ai i tha policisë se kishte parë vetëm një sulmues, i cili bërtiste për shpifje kundër të huajve dhe kishte një çantë shpine. ‘Unë pashë në drejtim të tij dhe ai qëlloi dy njerëz te shkallët’ tha Zequiri për N­tv. Ai ishte fshehur në një dyqan ,më pas kishte vrapuar jashtë sapo kishte pasur rrugën të lirë dhe kishte parë trupa të vdekur dhe të plagosur në tokë.

Ora 09:39

Policia ka pezulluar kërkimet për të dyshuarin e sulmit të mbrëmshëm që mori jetën e nëntë personave në një qendër tregtare në Mynih të Gjermanisë, pasi vlerëson se incidenti ka pasur vetëm një sulmues i cili më pas ka vrarë vetën. Policia beson se autori i sulmit ka vepruar i vetëm dhe është gjetur i vdekur rreth 1 kilometër nga Qendra Tregtare apo “Olympia Einkaufszentrum”, ku edhe ka ndodhur sulmi. Autoritetet thonë se motivet që e kanë shtyrë atë ta bëj këtë ende nuk dihen.

Ora: 09:16:

Një tjetër shqiptar ka humbur jetën nga sulmet në Mynih. Ai është Dijamant Zabergja, 21 vjeçar. Lajmin e ka dhënë babai i djalit, Naim Zabergja, me një postim në profilin e tij në FB, ku shkruan: “Me pikllim te thell njoftoj farefisin, miqet dhe shoket se djali im Dijamant Zabergja 21 vjeqar u vra dje ne Minhen nga dora terroriste”

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...