Published On: 23 Janar, 2016

Ata dolën nga nata, si ujqërit nga një strofull

Evi Kokoshi

 

ATA

 

Ata dolën nga nata

Si ujqërit nga një shpellë,

Të errët si shtrëngata,

Në shpirtra djallin thellë

Ata i masakruan,

 

O, SYT E TU TË KTHJELLËT!

 

Dhe na u turr mynxyra

Sikur na shqeu brinjën,

Dhe na u tkurr fytyra

Dhe flokët na i thinjën

Ata që pesëdhjetë vjet

 

ME KRIME NUK U NGJINËN.

Po vrasësit ku janë?

Askush nuk na përgjigjet,

O, kjo kasaphane

Si një rrufe mbi brigjet.

Kur pyesim për krimin

 

NA MBYLLEN GJITHË SHTIGJET!

Ata dolën nga nata

Si ujqërit nga një strofull;

Mbi neve ra shtrëngata,

Ata vinë ende rrotull-

VAMPIRË NËPËR POPULL.

 

PIRO  KUQI: Dedikuar masakrës së ndodhur në truallin Dilo, me 21-Janar 1991, nga terroristët e kuq. Vranë dhe më pas masakruan në mënyrë barbare, kanibale, kufomën e një NËNË të pa mbrojtur, (i prenë kokën, i nxorën sytë, dhe në kokë i hodhën acid!!!),

 

Nënës KALIOPI DILO.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...