Published On: 13 Janar, 2016

Astrit Gashi: Kandidimi i Thaçit për president dëmton shtetin

Të ftuar në Info Magazine janë Rexhep Hoti, anëtar i Këshillit Drejtues të PDK-së, Astrit Gashi gazetar/opinionit si dhe Dardan Gashi, gazetar dhe analist politik.

Me të ftuarit është duke u diskutuar në lidhje me zgjedhjen e mundshme të Hashim Thaçit si president i vendit dhe pasardhësin e tij në krye të Partisë Demokratike të Kosovës.

Astrit Gashi ka thënë se pozitën e presidentit Thaçi e sheh vetëm si trampolinë për tu rikthyer prapë në krye të ekzekutivit.

“Nuk besoj se Thaçi e ka synim jetësor të tijin që të jetë president. Ai këtë pozitë e sheh si një lëvizje politike për tu kthyer sërish në pozitën e kryeministrit”.

Gashi ka thënë se në zgjedhjen e presidentit kanë rol edhe ndërkombëtarët.

“Ka gjasa që Thaçi të jetë President, mirëpo ka gjasa që edhe Jahjaga të vazhdojë të qëndrojë në atë pozitë. Një shenjë rreth çështjes së presidentit duhet ta japin edhe ndërkombëtarët”.

Ai është shprehur se zgjedhja e Thaçit për president po bëhet në një kohë jo të mirë, pasi që ai nuk pranohet nga opozita.

“Presidentit nuk i kërkohet të jetë figurë unifikuese, për shkak zgjidhet me marrëveshje politike. Partia Demokratike e Kosovës me nominimin e Thaçit për President, po e dëmton politikën e Kosovës, për shkak se po vjen në një kohë kur Thaçi jo që nuk do të pranohet nga opozita, mirëpo ai do të refuzohet.”.

Gashi është shprehur se Thaçi nuk do duhej të kandidonte fare për pozitën e Presidentit.

“Një kërkesë tjetër e opozitës, përveç dorëheqjes së qeverisë, do të jetë edhe largimi i Thaçit nga kandidatura. Thaçi nuk do të duhej të kandidonte për hir të vetes së tij. Do të ishte më mirë që ai të qëndronte lider i PDK-së”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...