Published On: 23 Shkurt, 2016
Bota |

Assad shpall datën e zgjedhjeve parlamentare

Presidenti i Sirisë, Bashar al-Assad, ka caktuar 13 prillin si datë për zgjedhjet parlamentare.

Njoftimi është bërë menjëherë pasi Shtetet e Bashkuara dhe Rusia kanë thënë se armëpushimi i kufizuar në Siri do të hyjë në fuqi këtë fundjavë.

Mandati i parlamentit aktual në Siri skadon në muajin maj.

Zgjedhjet mbahen çdo katër vjet dhe të fundit janë mbajtur në maj të vitit 2012.

Pas këtyre zgjedhjeve, Assad ka emëruar ministrin e atëhershëm të Bujqësisë, Riad Hijab, në postin e kryeministrit.

Hijab ka dezertuar dhe tani udhëheq opozitën kryesore kundër regjimit të Assadit.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...