Published On: 30 Mars, 2016
Bota |

Assad: Franca dhe Britania e Madhe paguajnë terroristët

“Terrorizmi është problemi i vërtetë. Mbështetet direkt nga Turqia. Mbështetet direkt nga familja mbretërore e Arabisë Saudite dhe nga një numër i konsiderueshëm të vendeve perëndimore, në veçanti nga Franca dhe Mbretëria e Bashkuar”. Kjo është akuza e presidentit sirian, Bashar al Assad në Sputnik.
“Duhet të luftojmë terrorizmin në nivel ndërkombëtar sepse nuk përfshin vetëm Sirinë”.

Assad flet më pas për fazën e tranzicionit në Siri, që sipas tij, duhet të ndodhë në kuadrin e kushtetutës aktuale dhe duhet të parashikojë një qeveri të unitetit kombëtar që përfshin forca të ndryshme politike.

“Ky ekzekutiv,- shton Assad- duhet të përbëhet nga anëtarë të opozitës të pavarur, të qeverisë aktuale dhe të tjerë”. Objektivi primar i qeverisë së unitetit kombëtar do të jetë ajo për të punuar për kushtetutën e re dhe për ta votuar populli sirian.

Presidenti sirian sulmon ashpër disa vende perëndimore: “Franca, Mbretëria e Bashkuar dhe vende të tjera, mes tyre Turqia e Arabia Saudite mbështesin direkt terrorizmin aktiv në Siri dhe Irak”. “Vendet e tjera perëndimore,- tha ai- vëzhgojnë pa bërë asgjë seriozisht për të zgjidhur problemin”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...