Published On: 23 Janar, 2016

Asambleisti i PDK’së kërcënon gazetarin Gazmend Morina

  • Gazetari i portalit Veriu.info Gazmend Morina është kërcënuar fizikisht nga tre persona, njëri prej të cilëve është zyrtar i lartë i PDK’së në Mitrovicë.

“Sot isha viktimë e një kërcënimi direkt fizik, i cili më është bërë nga asambleisti i PDK’së në Kuvendin e Komunës së Mitrovicës, Nexhat Dedia, kërcënimin e të cilit e kanë vazhduar edhe dy shoqërues të tij, njëri prej të cilëve mu prezantua si Labinot Krasniqi (të cilin nuk e kam njohur më parë) dhe një person tjetër që njihet me nofkën ‘Daci’, i cili punon në PTK.

“Ki me ja pa sherrin atij komenti, e sheh shumë mirë kush jam unë. Kena me pas punë”, më ka thënë Nexhat Dedia me tonalitet kërcënues në restorantin Korabi në Saraj të Shkupit”, rrëfen gazetari Morina.

Ai tregon se ky kërcënim i ka ardhur pas një komenti që kishte bërë në një foto, ku Dedia ishte në shoqërimin e menaxherit të Trepçës Ahmet Tmavës, ku siç shihet në foto gazetari Gazmend Morina kishte shkruar: “Trepca me krize nuk paska me pas …”.

“Menjëherë pas tij mu ofron edhe Labinot Krasniqi dhe “Daci”, të cilët më thanë se kanë me më rrah kur të kthehemi në Kosovë.

Duke pasur parasysh punën time si gazetar dhe kontekstin e komentit, jam i bindur se prapa kërcënimit qëndron menaxheri i Trepçës Ahmet Tmava, i cili në foto, por edhe deri në momentin e kërcënimit ka qenë i shoqërues në tavolinë nga këta kërcënues. Po ashtu edhe në manifestimin për inaugurimin e shtatores së ‘Isa Boletini’, Ahmet Tmava ka qenë i shoqëruar nga këta kërcënues”, tregon Morina.

Gazmend Morina mendon që komenti ishte vetëm shkas, pasi që thotë se Tmava para dy muajsh e kishte fyer rëndë në telefon, pas dhjetëra shkrimeve që ai kishte bërë për krizën nëpër të cilën po kalon kjo Trepça.

“Ahmet Tmavës, pasi që i kanë dështuar disa ’emisar’ (miq të mi) për t’i ndaluar shkrimet në Veriu.info për ndërmarrjen Trepça dhe atë si menaxher shkatërrues të saj, tash ka filluar edhe kërcënimet fizike përmes miqve dostave të tij.

Meqenëse ky Labinoti nuk më ka njohur më parë dhe pasi që edhe një mik i imi nuk më foli fjalë të këqija për të, mendoj se është manipuluar nga Ahmet Tmava dhe Nexhat Dedia. Por prapë mbetet kërcënuesi im. Ndërsa, ky Daci njihet si një prej atyre personave që punojnë në PTK dhe kanë qef të sillen si kapadai nëpër Vushtrri.

Nexhat Dedia dihet se është njëri prej ushtarëve PROFITER të UÇK’së, duke udhëhequr në të kaluarën një ndërmarrje komunale. Ndërsa tash është asambleist i PDK në Kuvendin e Komunës së Mitrovicës dhe anëtar Bordi në ndërmarrjen Infrakos.

Me këtë rast i them Ahmet Tmavës, se mund të më kërcënoj natë e ditë, e më shumë nëpër terr, po gojën s’mund të ma mbyll. Unë në Veriu.info do të raportoj për të gjitha dështimet shkatërrimtare që po ja bënë krenarisë ekonomike të Kosovës, Trepçës.

Pra, Nexhat Dedia e Ahmet Tmava, nuk ndalem përpara të asnjë kërcënimi tuaj, e a të askujt tjetër. Thjeshtë, ‘pushka top ju bëft’”, deklaron gazetari Morina.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...