U shënua 120 – vjetori i shkollës së parë shqipe në Zllakuqan të Lugut të Drinit

On 26 Korrik, 2017 With 0 Komente

Shkruan: Lekë MRIJAJ Në Kishën e ” SHËN GJON PAGËZUESIT” në Zllakuqan, shënohet 120 – vjetori i shkollës shqipe të Zllakuqanit, gjë që takimi në […]

Kolegji AAB sjell edhe programe të reja unike në Konkursin për regjistrimin e studentëve të rinj

On 20 Korrik, 2017 With 0 Komente

Kolegji AAB sjell edhe programe të reja unike në Konkursin për regjistrimin e studentëve të rinj për vitin akademik 2017/18   Prishtinë, 20 korrik 2017– […]

INTERVISTA/ Flet pedagogia, Genta Taraj: Ka ende ekspertë që diagnostikojnë në mënyrë empirike!

On 23 Qershor, 2017 With 0 Komente

TROG-2, është një test për përdorim klinik i hartuar për fëmijët anglezë  Albert Z. ZHOLI  Gentjana Taraj ka filluar punë si lektore pranë departamentit të […]

Rreth 30 mijë maturantë po i nënshtrohen sot Provimit shtetëror të maturës

On 14 Qershor, 2017 With 0 Komente

Rreth 30 mijë maturantë i janë nënshtruar sot Provimit Shtetëror të Maturës, njofton Klan Kosova. Ministri në detyrë i Arsimit, Arsim Bajrami ka parë nga […]

Tradita dhe bashkëkohorja në arsim

On 28 Maj, 2017 With 0 Komente

LLAZAR SYZIU Të përcjellësh idetë personale për arsimin në një konferencë me ndihmën e një kumtese është përgjegjësi. Për të realizuar këtë duket mjaft delikate […]

On 2 Maj, 2017 With 0 Komente

Dy mijë euro bursë vjetore për studentë të matematikës e fizikës

Pas miratimit të rregullores së re për ndarje të subvencioneve, Drejtoria e Arsimit në Pejë ka planifikuar që të shpallë sivjet konkurs për ndarje të […]

On 7 Prill, 2017 With 0 Komente

Gjimnazi “Loyola”- një portë e dijes dhe mendësisë evropiane

Intervistë me drejtorin e gjimnazit “Loyola” në Prizren, P. dr. Axel Bödefeld  I nderuar z. P. dr. Bödefeld, gjimnaazi “Loyola” sivjet shënon 12-vjetorin e punës. […]

On 23 Mars, 2017 With 0 Komente

Udhëzimet e ministrisë së Arsimit për maturën! Datat dhe rregulloret për provimet

Në Fletoren Zyrtare janë publikuar udhëzimet e Ministrisë së Arsimit për zhvillimin e provimeve kombëtare të arsimit bazë për vitin shkollor 2016-2017. Referuar udhëzimeve, provimet […]

On 8 Mars, 2017 With 0 Komente

FALËNDERIM MËSUESIT MË TË MIRË

Gëzim MUÇOLLI Kam pasur mësues shumë të mirë. Edhe të mesëm. Mos harroj ti përmend edhe ata fillestarë. Bile me anglishten edhe sot nuk qëndroj […]

On 7 Mars, 2017 With 0 Komente

Dje nxënësi skuqej përpara mësuesit, sot pi hashash

INTERVISTA/ Flet ish-drejtori i 5 shkollave për 46 vjet, Mevlud Buci -Në 46 vjet drejtor kalova mes 32 mijë nxënësve – Në 46 vjet  mësova […]

On 6 Mars, 2017 With 0 Komente

Gëzim Morina, talenti i jashtëzakonshëm (VIDEO)

Gëzim Morina, një djalë i ri nga Toponica e Kamenicës  pavarësisht se është vetëm 16 vjeç, i mbetur jetim, ka arritur të krijojë robotë, dronë […]

On 6 Mars, 2017 With 0 Komente

Shefi i Misionit të OSBE-së në Kosovë, Jan Braathu vizitoi Kolegjin AAB

Prishtinë, 6 mars– Shefi i Misionit të OSBE-së në Kosovë, Jan Braathu, dhe deputetja e Kuvendit të Kosovës, Duda Balje sot qëndruan  për vizitë pune […]

On 5 Mars, 2017 With 0 Komente

Në fshatra të Komunës së Prishtinës, nxënësit po e braktisin shkollimin…arsyeja autobusët

Në kryeqytet ka çdo pesë minuta autobusë por nëpër fshatra të Komunës së Prishtinës nxënësit po e braktisin shkollimin e mesëm në mungesë të një […]

On 28 Shkurt, 2017 With 0 Komente

Profesori lodhet nga kërkesat për falje notash, del me thirrje publike

Profesori Iset Morina që ligjëron në Fakultetin Juridik “lufton” në mënyrë të veçantë kërkesat e studentëve për falje të notave. Iset Morina, profesori i Fakultetit […]

On 15 Shkurt, 2017 With 0 Komente

INTERVISTA/ Flet pedagogia, Genta Taraj: Trajtimi i specializuar i çrregullimeve gjuhësore në Shqipëri lë ende shumë për të dëshiruar

– Ka ende ekspertë që diagnostikojnë në mënyrë empirike – Asnjë universitet shqiptar nuk ofron sot programe studimi në fushën e përvetësimit gjuhësor -TROG-2, është […]

On 5 Shkurt, 2017 With 0 Komente

UP përjashton 15 profesorë – punonin në dy vende e s’mbanin ligjërata

Pesëmbëdhjetë profesorëve universitarë u është ndërprerë kontrata e rregullt e punës nga Universiteti “Hasan Prishtina” për mosprezencë në ligjërata, si dhe për mbajtje të dy […]

On 2 Shkurt, 2017 With 0 Komente

50 profesorë ‘godasin’ rëndë Akademinë e Shkencave

Akademia e Shkencave dhe Arteve të Kosovës (ASHAK) është vlerësuar si cenuese e interesave shkencore, kulturore dhe zhvillimore të Kosovës. Rreth 50 nënshkrues të një […]

On 1 Shkurt, 2017 With 0 Komente

Për herë të parë në shkollat e Turqisë mësohet gjuha shqipe

Nga viti shkollor 2017-2018 në Turqi gjuha shqipe do të mësohet si lëndë zgjedhore. Kjo ka ardhur si kërkesë e kamotshme për ta mësuar gjuhën shqipe, […]

On 28 Janar, 2017 With 0 Komente

Arsimi shqip i viteve ’90 , Institucion i pathyeshëm dhe Themel i shtetësisë së Kosovës

(Kushtuar tri figurave të paharrueshme kombëtare nga Komuna e Deçanit, Binak Aliçkaj, Haki Povataj dhe Maxhun Tishuku) Shkruan: Sylejmon Lokaj & Adem Lushaj   Shënimi […]

On 21 Janar, 2017 With 0 Komente

Gruevski nuk heq dorë nga formimi i Qeverisë me Ahmetin

VMRO – DPMNE-ja nuk heq dorë nga negociatat me BDI-në për formimin e qeverisë së re, pavarësisht se zyrtarisht thonë se nuk lëshojnë pe nga […]

Faqja 1 nga 6123...E Fundit »

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...