Gruevski nuk heq dorë nga formimi i Qeverisë me Ahmetin

On 21 Janar, 2017 With 0 Komente

VMRO – DPMNE-ja nuk heq dorë nga negociatat me BDI-në për formimin e qeverisë së re, pavarësisht se zyrtarisht thonë se nuk lëshojnë pe nga […]

I ka 12 vjet e dhe ka inteligjencë më të lartë se Albert Einstein dhe Stephen Hawking

On 7 Janar, 2017 With 0 Komente

Ajo është e bija e emigrantëve romë në Britani, e cila jeton me babain e saj dhe gjysmë motrën në një rimorkio në krahinën Essex. […]

Jean-Claude Juncker: Luftë energjike kundër lajmeve të rreme

On 27 Dhjetor, 2016 With 0 Komente

Shefi i Komisionit Evropian bën thirrje për më shumë vetërregullim të mediave sociale që të mënjanojnë të ashtuquajturat lajme të rreme. Presidenti i Komisionit Evropian, […]

Salihaj: Thaçi e PDK, fajtorë për dështimin e nxënësve në PISA

On 12 Dhjetor, 2016 With 0 Komente

Udhëheqësi i Departamentit për Arsim në Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës, Jonuz Salihaj ka deklaruar se përgjegjësit për rezultatin e keq të Kosovës në testin […]

Mesazh babait tim në tjetër dimension: Shyqyr që nuk je për të parë sa poshtë ka ra katundi

On 7 Dhjetor, 2016 With 0 Komente

Në fotografi: Prof. Zeqir Muçolli, drejtor me nxënësit e Gjimnazit “8 Nëntori” Podujevë, viti 1974. Gëzim Muçolli Shkolla e Kosovës sot në nivel botëror është […]

On 26 Nëntor, 2016 With 0 Komente

Komunat shkelin ligjin, nuk duan t’ia dinë për mësimdhënësit që dalin në pension

Më shumë se njëmijë mësimdhënës në Kosovë që kanë dalë në pension vitin e kaluar dhe gjatë këtij viti, nuk kanë arritur t’i marrin tri […]

On 23 Nëntor, 2016 With 0 Komente

Heroi, që nxënësit i veshi me plis!

Hasan Bilalli…respekt! Hasan Bilalli, mësues, i lindur në Prishtinë më 1918. Shkollën fillore dhe Medresenë e Reformuar të Gazi Isa Beut i kishte mbaruar në […]

On 9 Nëntor, 2016 With 0 Komente

Votimi në Florida, si për shok

Një nga “Key States” – shtetet kyçe të SHBA-ve, ku edhe Trump deklaroi se “pa e fituar Floridan do ta kem të vështirë fitoren e […]

On 22 Tetor, 2016 With 1 Koment

Gjuha shqipe – lëndë zgjedhore në Turqi nga klasa e pestë

Gjuha shqipja dhe gjuha boshnjake do të vendosen në programin arsimor, si lëndë zgjedhore, prej klasës së pestë. Edirne (Turqi) tetor 2016 – Gjuha shqipe […]

On 15 Tetor, 2016 With 0 Komente

Manifestimi festiv i shkollës shqipe në qytetin Hagen-Gjermani

  Pal Sokoli Hagen – Në qytetin e Hagenit në Gjermani me organizimin e Këshillit të prindërve dhe kryesuesit të këtij këshilli z. Musa Mulolli […]

On 7 Tetor, 2016 With 0 Komente

Unë Bismilahi, Rrahmani, Kristua, Buda…e mbjellim e korrim, tymosim

Nga Edison Ypi U futa në atë luginë për tu dehur me nektarin e bukurisë së fshatrave me shtëpi të gurta rrëzë maleve buzë lumit, […]

On 6 Tetor, 2016 With 0 Komente

Delegacioni turk kërkon nga MASHT-i mejtepe të Erdoganit në vend të mejtepeve të Gulenit!

Letra e mikut tim   Gani Mehmetaj Nga Ministria e Arsimit më lajmërojnë se një delegacion i lartë turk, ku mungonte vetëm Erdogani, ka mbajtur […]

On 28 Shtator, 2016 With 2 Komente

Hapet klasa e gjuhës shqipe në Ukrainë, por në Turqinë e pesë milionë shqiptarëve asnjë

Gjatë qëndrimit në Ukrainë, ambasadorja e Shqipërisë në Poloni, znj. Shpresa Kureta,  zhvilloi një vizitë në fshatin Priazovski të Komunës së Zaporizhia, ku jeton një […]

On 30 Gusht, 2016 With 0 Komente

Bajrami: Mësimi fillon me tekste të përmirësuara

Ministri i Arsimit, Arsim Bajrami, ka thënë në Info Magazine të Klan Kosovës se mësimi për këtë vit shkollor do të fillojë të hënën e […]

On 24 Gusht, 2016 With 0 Komente

Përhapja e gjuhës shqipe, ndër trojet shqiptare nga korifejt e shqiptarisë

Këto foto, ku fëmijë me plisa t’bardhë, djem e vajza së bashku me mësues Shqipnie e me tabelat shpjeguese të shkollave, paraqesin at projekt sublim që […]

On 17 Korrik, 2016 With 0 Komente

Studenti që po bën shkencë më shumë se profesorët e UP

Valon Xhafa është 20-vjeçar dhe sapo ka përfunduar studimet e nivelit bachelor (studimet bazike) në Inxhinieri Kompjuterike në Universitetin e Prishtinës, ndërsa studimet e nivelit […]

On 14 Korrik, 2016 With 0 Komente

Studentët e “Haxhi Zeka” me mundësi të mira për punësim

Adem Lushaj Përgatitja profesionale e studentëve dhe gjetja e mundësive për punësimin e tyre, janë ndër objektivat e Fakultetit të Menaxhimit të Hotelerisë, Turizmit dhe […]

On 4 Korrik, 2016 With 0 Komente

MASHT-i e shndërron UP-në, në universitet pakicash, 12 % pa serbët

Ministria e Arsimit së fundi i ka dhënë një propozim Universitetit të Prishtinës për pranimin e studentëve në vitin e ri akademik. Kuota e MASHT-it […]

On 30 Qershor, 2016 With 0 Komente

Në Zarë hapet edhe gjimnazi për shqiptarët

Mehmet Latifi -INA Pas një angazhimi të përkushtuar për mësimin e gjuhës dhe letërsisë shqipe për nxënësit shqiptar të shkollave tetëvjeçare në Zarë, që tashmë […]

On 26 Qershor, 2016 With 2 Komente

Misioni i jashtëzakonshëm” ja çfarë ndodhi 75 vjet më parë në Kosovë

NGA ILIR HASHORVA “Kudo që vajtëm na pritën me gëzim e entuziazmë sikurse po u zbriste Perëndia nga qielltë,” – me këto fjalë fillon raporti […]

Faqja 1 nga 6123...E Fundit »
Displaying 4 Comments
Have Your Say
 1. Ismail thotë:

  porosia dhe amaneti i të parëve tanë për bashkim kombëtarë duhet tè inicohet dhe jetsohet samë parë ! .
  rrespekt per ket shkrim

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 2. musa thotë:

  Vertet shkrim i mir, shifet kontributi i Ministris se Arsimit te Shqipris per Kosoven dhe Arsimimin e Popullates se Kosoves.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 3. Feston thotë:

  ju lutem a mund ti cekni emerat e personave qe jan ne foto, sepse pergjan ne Z.Jahja Fusha ulen poshte jam i interesuar ta di sepse mbas pushkatimit te tije dhe Gruas se tij me origjin gjermane Nuciga Gia Fusha Komunistat serboshqip foles na i kan mar te gjitha fotot .

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(1)
 4. Skenda thotë:

  Ket artikull duhet ta lexojn intelektualet dhe mediat e shtetit Shqipetar qe shpesh na quajn si Komb Kosovare dhe shpesh thon shqipetaret dhe kosovaret…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>