Published On: 19 Shkurt, 2016

Shkon në nëntë numri i deputetëve të arrestuar, pritet arrestimi edhe i Albulenës

Mytaher Haskuka i Vetëvendosjes, është deputeti i radhës që është arrestuar nga Policia e Kosovës.

Para tij janë arrestuar gjashtë deputetë të opozitës Rexhep Selimi, Fisnik Ismaili, Teuta Haxhiu, Donika Kadaj Bujupi e Pal Lekaj të AAK-së, Enver Hoti nga Nisma për Kosovën dhe Shqipe Pantina e Besa Baftiu nga Vetëvendosje.

Pritet arrestimi edhe i Albulena Haxhiut.

Ndërsa, kryesia e Kuvendit kishte përjashtuar rreth 20 deputetë të opozitës.

Kuvendi i Kosovës ka suspenduar edhe deputetët e tjerë të opozitës. Të suspenduarit janë: Rexhep Selimi, Ismajl Kurteshi, Teuta Haxhiu, Daut Haradinaj, Besnik Bislimi, Albulena Haxhiu, Zafir Berisha, Pal Lekaj, dhe Shukrije Bytyqi
“Pas përseritjes së veprimeve të njejta në vazhdimin e seancës plenare të Kuvendit e Kosovës, Kryetari i Kuvendit, në mbështetje të nenit 67.7 të Kushtetutës së Republikës së Kosovës dhe të nenit 41, paragrafi 3, pika c. të Rregullorës së Kuvendit, lidhur me sjelljen dhe veprimet e disa deputetëve të opozitës, në seancën plenare me 19 shkurt 2016, të cilët penguan zhvillimin e punimeve të seancës plenare, ka marrë vendim që deputetët e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Rexhep Selimi, Ismajl Kurteshi, Teuta Haxhiu, Daut Haradinaj, Besnik Bislimi, Albulena Haxhiu, Zafir Berisha, Pal Lekaj, dhe Shukrije Bytyqi, të largohen nga pjesëmarrja në seancën plenare me 19 shkurt 2016 për shkak se me sjelljet dhe veprimet e tyre e pamundësuan zhvillimin e punimeve të seancës plenare” ,njoftimi nga Kuvendi i Kosovës.

i gaz lotsjellës në Kuvendin e Kosovës.

Para tij janë arrestuar gjashtë deputetë të opozitës Teuta Haxhiu, Donika Kadaj Bujupi e Pal Lekaj të AAK-së, Enver Hoti nga Nisma për Kosovën dhe Shqipe Pantina e Besa Baftiu nga Vetëvendosje.

  • Policia gjatë ditës përmes një komunikate ka bërë të ditur për shoqërimin e gjashtë personave, prej tyre tre deputetëve për zhvillimin e sotshme në Kuvendin e Kosovës.

“Referuar rrethanave dhe situatës së krijuar sot në ambientet e Kuvendit të Republikës së Kosovës, dhe jashtë tij, Policia e Kosovës gjatë realizimit të detyrave dhe autorizimeve ligjore për garantimin e rendit dhe sigurisë, ka ndërmarrë veprimet e nevojshme ligjore për identifikimin e personave përgjegjës për kryerjen e veprimeve të kundërligjshme dhe në këtë kontekst për intervistim në polici, sipas procedurave ligjore, janë shoqëruar gjashtë (6) persona të dyshuar, tre (3) prej tyre deputet të Kuvendit të RKS-së, të cilët dyshohen për kryerje te veprës penale “Mbajtje në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armeve” (gazit lotsjellës), nga neni 374 i Kodit Penal të Republikës së Kosovës”, thuhet në komunikatën e PK-së.
Sipas tyre të gjitha veprimet policore janë ndërmarrë dhe po ndërmerren në konsultim me prokurorin kompetent.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...