Published On: 22 Mars, 2016

Nga tri shpërthimet në Bruksel, shkon në 23 numri i viktimave (Foto & Video)

(I freskuar) – Disa media si dailymail britanik raportojnë për 23 viktima nga sulmet terroriste në Bruksel, e mediat si BBC ende japin shifrat për 13 viktima.

Disa shpërthime që goditën Brukselin, kryeqendër europiane në aeroport dhe sistemin e metros, ka shkaktuar 13 të vdekur dhe rreth 50 të plagosur raportojnë mediat belge.
Dy shpërthime ndodhën në vendin e nisjes për fluturime në hapësirën Zaventem të aeroportit, brenda një kohe të shkurtër, sipas kohës locale në ora 07:00 GMT.
Një orë më pas një shpërthim ndodhi në metron e Maalbeek, në afërsi të institucioneve të Bashkimit Europian. Aeroporti dhe I gjithë sistemi I metros është mbyllur, raporton BBC.
Shpërthimi mendohet se ka ndodhur katër ditë pasi Franca arrestoi të dyshuarin kryesor për sulmet në Paris, Salah Abdeslam.
Qeveria belge ka konfirmuar ndërlidhjen e sulmeve tragjike, por nuk ka dhënë numrin e viktimave.
Shkaqet e shpërthimeve janë ende të panjohura.
Belgjika e ka ngritur nivelin ndaj kërcënimeve në nivelin më të lart për tu përballur me sulmet terroriste.
Shërbimet emergjente janë duke bërë pastrimin e komplet zonës. Autoritetet belge raportojnë se janë gjetur më shumë bomba se sa që kanë ndodhur shpërthime.
Agjencia belge raporton se sulmuesit para shpërthimeve kanë bërë thirrje në gjuhën arabe. Disa raportime theksojnë se ishin sulme vetëvrasëse. /SHQIPTARI.EU

Pas terrorit në aeroport, dy shpërthime të tjera u regjistruan në dy stacione metroje në Bruksel. Mediet vendase raportojnë se një shpërthim u dëgjua në Maalbeek, vetëm pak hapa larg godinës së Komisionit Europian. Dhe tjetra në metronë e “Schuman­it”, pranë zyrave të Bashkimit Evropian.

Pamjet e para tregojnë njerëz të shtrirë përtokë, dhe tym që del para ndërtesës. Nga shpërthimi në Maalbeek dyshohet se kanë mbetur të vrarë 10 persona.

Nga të dhënat e para flitet se kemi të bëjmë me sulme terroriste, i cili mendohet të jetë kryer nga personi i fundit që ndodhet në arrati, pjesë e celulës terroriste që goditi Parisin më nëntor të vitit të kaluar.

Arrin në 13 numri i viktimave në Bruksel, pamje dhe video nga momenti 

Është publikuar edhe momenti i shpërthimit në Metronë e Brukselit.

Carnage: At least eleven people have died and several injured after two explosions rocked Brussels Airport in a suspected terror attack
A soldier walks through debris after two explosion rocked a terminal building at Brussels Airport
Two explosions have been heard at Brussels Airport
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...