Published On: 30 Korrik, 2016

Arrestohet kleriku 60 vjeçar nga Afganistan pasi u martua me vajzën 6 vjeçare

Kleriku musliman 60 vjeçar nga Afganistani është arrestuar pasi ishte martuar me një vajzë 6 vjeçare.

Ai pretendoi se fëmija ishte ‘ofertë fetare’ dhe se ajo ishte dërguar te ai si ‘dhuratë’, transmeton koalb.com.

Kleriku ka pohuar se prindërit e vajzës së vogël ishin në dijeni të martesës së tyre. Ngjarja ka ndodhur në një provincën Ghor të Afganistanit qëndror.

Por, prindërit e fëmijës pretendojnë të kundërtën. Ata theksojnë se vajza e tyre ishte rrëmbyer nga proving Heart në Afganistan perëndimor gjatë muajit qershor.

Kleriku Sayed Mohammad Karim ka mbrojtur martesën e tyre.
“Vajza ishte dhënë për mua si një dhuratë dhe prej kohës që ishim të martuar mua më lejohej që të rrisja vajzën,” ka thënë ai.

Ai ka shtuar se prindërit e vajzës i kanë thënë atij që ‘ai mund t’a merrte vajzën kurdo që të dëshironte’.

Dasma mes klerikut dhe vajzës së vogël u zhvillua gjatë muajit të Ramazanit.

Policia në Afganistan ka deklaruar se prindërit e vajzën kanë mohuar t’ia kenë dorëzuar vajzën klerikut.

Vazja ka arritur të shpëtojë dhe të vendoset në strehimoren e grave në Ghor. Sipas mjekëve të rajonit, vajza nuk është dëmtuar fizikisht dhe nuk tregon shenja të dëmit psikologjik.

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...