Published On: 4 Maj, 2016

Arrestohet Ajtene Krasniqi, e cila pretendon se ka zbuluar ilaçin që shëron bakterin E.coli

Ajtene Krasniqi së bashku me bashkëshortin e saj është arrestuar nën dyshimin se prodhonte ilaq ilegalisht, derisa është suspenduar edhe prokurori Bajram Hamitaga, që akuzohet për shkelje të etikës.

Në orët e para të mëngjesit të sotëm, sërish është bastisur laboratori ku ushtron aktivitetin Ajtene Krasniqi, e cila pretendon se ka zbuluar ilaçin që shëron bakterin “Escherichia Coli”, raporton transmetuesi publik.

Në bastisje ishin zyrtarë nga Agjensioni Kosovar për Produkte dhe Pajisje Medicinale, Agjencioni i Veterinës dhe Ushqimit ,si dhe  njësia e Krimeve Ekonomike të Pejës. Ky kontroll është bërë sipas një urdhërese nga Gjykata Themelore e Prizrenit, nën dyshimin se në këtë laborator po prodhohet një medikament ilegal NT-41 i cili paraqet rrezik serioz për shëndetin e njerëzve, ka bërë të ditur Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore të Prizrenit, Sylë Hoxha.

Ai ka thënë se ky laborator është mbyllur sipas një vendimi të mëhershëm, mirëpo një gjë e tillë nuk është respektuar , ndërsa edhe kushtet në këto hapësira janë në gjendje të mjerueshme, si dhe pronarja e këtij laboratori nuk është e pajisur me licensë për ushtrimin e veprimtarisë së saj. Gjatë bastisjes janë konfiskuar edhe një shumë të hollash dhe prova të tjera materiale.

Pronarja e këtij laboratori, Ajtene Krasniqi dhe avokati i saj , nuk u deklaruan para kamerave. Sipas kryeprokurorit Hoxha, pas intervistimit Ajtene Krasniqit bashkë me bashkëshortin Osmanin iu është dhënë masa e arrestit  për 24 orë.

Kryeprokurori Hoxha është pyetur edhe për rastin e përfolur korruptiv në prokurorinë e Prizrenit. Ai bëri të ditur se, Bajram Hamitaga është suspenduar nga puna për një afat të pacaktuar.

Rasti u inicua nga një i arrestuar për tentim vrasje që gjatë gjykimit kërkoi nga kryeprokurori të përjashtojë trupin gjykues dhe prokurorin e qështjes në rastin e tij dhe të nis hetimet për ta./RTK/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...