Published On: 22 Shkurt, 2016

Arrestohen edhe dy aktivistë të Vetëvendosjes

Kastriot Gërbeshi dhe Januz Shatri, janë dy të arrestuarit e fundit nga Policia e Kosovës. Që të dy, sipas një komunikate të Lëvizjes Vetëvendosje janë edhe aktivistë të Lëvizjes.

Këta dy aktivistë i shtohen 21 aktivistëve të tjerë të Vetëvendosjes, që aktualisht janë nëpër masa të ndryshme policore, nga të cilët 13 janë nëpër burgje.

“Kjo është një fushatë persekutimesh politike që të kujton kohën e regjimit jugosllav. Opozitarët, veçanërisht Lëvizja Vetëvendosje, po trajtohen si cak i abuzimit policor. Arsyeja pse po ndodh kjo është për shkak të dëshirës të pangopur të Hashim Thaçit për t’u bërë President dhe për shkak të mospranimit të zgjedhjeve të parakohshme si zgjidhje për ngërçin politik që e ka prodhuar veprimtaria antikushtetuese e Qeverisë Mustafa-Thaçi”, thuhet në komunikatën e VV-së.

Përmes kësaj komunikate VV kërkon lirimin e menjëhershëm të aktivistëve dhe ndaljen e kësaj fushate të përndjekjes për arsye politike.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...