Published On: 26 Gusht, 2016

Arrestohen 11 persona nga Tepelena dhe Tirana, kultivonin hashash në Skrapar/ EMRAT

Policia ka vënë në pranga 11 shtetas në Skrapar, pasi dyshohet sE janë kultivues të lëndëve narkotike.

Policia njofton se gjatë një aksioni  në zonën e Skraparit ka asgjësuar 14.600 rrënjë të lëndës narkotike canabis sativa.

Policia e Beratit, mbi bazën e informacioneve të marra në rrugë operative për evidentimin dhe asgjësimin e bimëve narkotike ka zhvillua një operacion antikanabis në fshatin Dobrenjë të Skraparit. Në kuadër të këtij operacioni janë arrestuar në flagrancë 11 persona, pas një pune disamujore nga shërbimet e policisë dhe konkretisht:

1. Leandro Myrteli, 26 vjeç, banues në Fier

2. Donald Velo, 20 vjeç, banues në Fier,

3. Alket Kurti, 34 vjeç, banues në Tiranë,

4. Sefedin Marku, 24 vjeç, banues në Sarandë,

5. Lorenc Alikaj, 27 vjeç, Banues në Tepelenë,

6. Virion Tushallari, 33 vjeç, banues në Levan,

7. Redion Hamzaj, 28 vjeç, banues në Fier,

8. Ilir Omeri, 22 vjeç, banues në Fier,

9. Fadil Tushallari, 57 vjeç, banues në Levan,

10. Barjam Cjapi, 23 vjeç, banues në Tepelenë,

11. Andrea Arixhiu,41 vjeç, banues në Gramsh.

Policia njoftoi se arrestimi i shtetasve të mësipërm u bë pasi në bashkëpunim me njëri-tjetrin u kapën duke kultivuar bimë narkotike në parcela të ndryshme. Në to u gjetën dhe asgjësuan nga forcat e policisë me djegie, 14 600 rrënjë bimë narkotike. Bimët ishin kultivuar në një zonë të pyllëzuar në fshatin Dobrenjë, Skrapar. Gjatë kontrollit të ushtrua në kasollet e ngritura në këto parcela u gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale: 140 kg lëndë narkotike marijuanë si dhe dy armë zjarri të lojit automatik, AK-47.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Berat, për veprat penale “Prodhimi dhe shitja e lëndëve narkotikëve”, ”Kultivimi i bimëve narkotike” dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe municionit”, parashikuar nga nenet 283/2, 284/2 dhe 278 të Kodit Penal.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...